ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα-σοκ για την Τενερίφη των Κατσικάρη - Βασιλειάδη

Η Τενερίφη απώλεσε διαφορά 22 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από την Γκιπουσκόα με 92-88 για την 27η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η μάχη για την είσοδο στα playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος εντείνεται όσο η κανονική περίοδος πλησιάζει προς το τέλος της. Με επτά αγωνιστικές να απομένουν, έξι ομάδες βράζουν στο ίδιο καζάνι. Μεταξύ αυτών και η Τενερίφη των Φώτη Κατσικάρη - Κώστα Βασιλειάδη, η οποία υπέστη όμως απρόσμενη εντός έδρας ήττα από την Γκιπουσκόα με 88-92, παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους διαφορά στο 22'!

Η 13η ήττα -και δεύτερη στη σειρά- κράτησε εκτός οκτάδας την Τενερίφη, από την οποία ξεχώρισαν οι Ακόνιον (22π.), Αμπρομάιτις (17π.), ενώ 9 πόντους σημείωσε ο Κώστας Βασιλειάδης, έχοντας ακόμα 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 25,5 λεπτά.

Το αποτέλεσμα που ξεχωρίζει βέβαια από την 27η αγωνιστική είναι η εκκωφαντική νίκη-ρεκόρ με 65 πόντους διαφορά που πέτυχε η Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ Μπέτις. Από εκεί και πέρα, σημαντικό "διπλό" χάρις στο οποίο εδραίωσε τη θέση της στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης σημείωσε η Μάλαγα, η οποία ανέτρεψε διαφορά 23 πόντων και επιβλήθηκε στην παράταση της Ομπραντόιρο με 97-91!

Τις εκπλήξεις της βραδιάς έκαναν η Μπιλμπάο και η Μπούργος. Η μεν Μπιλμπάο επιβλήθηκε της Γκραν Κανάρια με 92-78 χάρις στην τρομερή εμφάνιση του Λούθιο Ρεδίβο (31 πόντοι), η δε Μπούργος νίκησε την Ανδόρα 92-86.