ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Μπαρτσελόνα ολοκλήρωσε την πρεμιέρα

Η Μπαρτσελόνα "έκλεισε" το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής στη Liga Endesa, με το 69-88 στη Μανρέσα που μεταξύ άλλων είχε το νταμπλ νταμπλ του Άντε Τόμιτς (14π.-11ριμ.). Τι έκανε ο Χαριτόπουλος.

Έως το ημίχρονο (38-41) η Μανρέσα κρατούσε το παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα... σε ένα επίπεδο. Τέτοιο που διεκδικούσε επί ίσοις όροις τη νίκη. Με ρελάνς άμυνας των "μπλαουγκράνα" στο β' ημίχρονο (δέχθηκαν 31 πόντους και σκόραραν 47), οι πρωταθλητές γύρισαν στη Βαρκελώνη με το 69-88, στο ματς που ολοκλήρωσε την πρεμιέρα της Liga Endesa.

Tέσσερις παίκτες του Πασκουάλ ήταν διψήφιοι. Ο Χουέρτας ηγήθηκε με 17π., ο Τόμιτς πρόσθεσε 14, συν 11 ριμπ., ενώ από 13 πόντους είχαν οι Αμπρίνες και Ντόλμαν. Ο δεύτερος πήρε και 7 "σκουπίδια". Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Γκριμάου (16π.), με τον Δημήτρη Χαριτόπουλο να 'χει 8π. (3/7 διπ., 0/1 τριπ., 2/4 βολές), 4-2 ριμπ., 1 ασίστ, 1 κλεψ. και 4 κερδισμένα φάουλ, σε 27.43''.