ΜΠΑΣΚΕΤ

Τενερίφη και Μπιλμπάο έκαναν το "4 στα 4" στην Liga Endesa

Η εντυπωσιακή Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη έκανε το "4 στα 4" στο ισπανικό πρωτάθλημα, όπως και η Μπιλμπάο που νίκησε την Μπαρτσελόνα, ενώ η Εστουντιάντες του Ομάρ Κουκ (8π, 3ασ) πήρε την νίκη απέναντι στην Φουενλαμπράδα.

Για την 4η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη έκανε το "4 στα 4" στην Liga Endesa, καθώς... άλωσε την έδρα της Μπανταλόνα με 78-73 και συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της στην διοργάνωση. Ο Γιώργος Μπόγρης, σε 17 λεπτά συμμετοχής, μέτρησε 6 πόντους (3/7δ) και 1 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα του Γιώργου Μπαρτζώκα γνώρισε την ήττα στο Μπιλμπάο από την τοπική ομάδα με 92-79 , με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε ολόκληρη την διάρκεια της αναμέτρησης. Οι Καταλανοί, μάλιστα, στάθηκαν άτυχοι για ακόμη μία φορά, καθώς είδαν τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο να αποχωρεί με τραυματισμό. Ο Στράτος Περπέρογλου, σε 21 λεπτά συμμετοχής, ολοκλήρωσε το ματς μόλις με 3 πόντους, έχοντας 1/6 τρίποντα από την περιφέρεια. Οι Βάσκοι είχαν για πρωταγωνιστές τους Σκοτ Μπάμφορθ και Άλεξ Μουμπρού με 25 πόντους.

Η Εστουντιάτες του Ομάρ Κουκ, ο οποίος αποτελεί μεταγραφικό στόχο του Παναθηναϊκού , νίκησε στο γήπεδο της την Φουνελαμπράδα με 86-74, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 8 πόντους (2/4τρ) και 3 ασίστ, σε σχεδόν 20 λεπτά συμμετοχής. Εντυπωσιακό σόου από τον "καυτό" Καναδό σμολ-φόργουορντ, Άαρον Ντόρνεκαμπ, ο οποίος σημείωσε 8/9 (!) τρίποντα στην αναμέτρηση. Η Σαραγόσα του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους (8/11 τρίποντα για τον Λιθουανό) ηττήθηκε από την Μπέτις με 87-84, ενώ η Ομπραντόριο επιβλήθηκε εκτός έδρας με 82-78 της Μανρέσα.

Ο Σέρχιο Γιουλ φέτος είναι ασταμάτητος και οδηγεί την Ρεάλ από νίκη σε νίκη. Νέο θύμα της η Μούρθια (93-86) , με τον Ισπανό γκαρντ να σημειώνει 23 πόντους (4/7τρ) και 5 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Λούκα Ντόνσιτς (13π, 5ρ, 3ασ), ενώ ο Καμπάτσο μοίρασε 14 ασίστ στους συμπαίκτες του.

Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας η Μπασκόνια επιβλήθηκε εύκολα με 95-77 της Ανδόρα , με τον Τορνίκε Σενγκέλια να κάνει πράγματα και θαύματα. Στα "ρηχά" έμεινε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.