ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Ρεάλ "άλωσε" την Βαλένθια και ο Γιουλ έγραψε ιστορία

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε το προβάδισμα στο σκορ από την αρχή του αγώνα, εκτόξευσε την διαφορά στα ύψη, κυριάρχησε στο ματς και "άλωσε" με άνεση την έδρα της Βαλένθια (75-94), έχοντας για MVP τον Γιουλ (18π, 8ασ) που έγραψε ιστορία στις ασίστ.

Για την δεύτερη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η επιβλητική Ρεάλ σημείωσε εύκολη νίκη μέσα στην Βαλένθια με σκορ 75-94, κάνοντας επίδειξη δύναμης. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της Euroleague, είχε από την αρχή έως και το τέλος το προβάδισμα στο σκορ, κυριαρχώντας στην αναμέτρηση σε όλους τους τομείς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 36-42, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να κάνει την διαφορά στην καταπληκτική της τρίτη περίοδο, στην οποία μέτρησε επί μέρους σκορ 18-34. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, "πυροβολούσαν" από την περιφέρεια και στο 30' βρέθηκαν να προηγούνται με +18 (54-76). Ο Κάρολ στο 37' εκτόξευσε την διαφορά στο +22 (65-87), με το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι Μαδριλένοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση μετρώντας 20 ασίστ, έχοντας ποσοστό 56% (23/41) στα δίποντα και 50% (11/22) από την περιφέρεια. MVP της αναμέτρησης ο "καυτός" Σέρχιο Γιουλ, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση μετρώντας 18 πόντους (7/8 σουτ εντός παιδιάς) και 8 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Ρούντι Φερνάντεθ (17π), αλλά και ο Γκουστάβο Αγιόν (12π), ενώ ο Οθέλο Χάντερ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (6π, 9ρ).

Ο 17χρονος Λούκα Ντόνσιτς ήταν ουσιαστικός (8π, 3/3 εντός παιδιάς, 5ρ, 2ασ), με τον Γιουλ παράλληλα να γράφει ιστορία, καθώς ξεπέρασε τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ στις ασίστ και πλέον είναι ο κορυφαίος πασέρ στην ιστορία της Ρεάλ. Συγκεκριμένα έφτασε τις 1.157, δύο παραπάνω από τον μέχρι πρότινος συμπαίκτη του, ο οποίος συνεχίζει την καριέρα του στο ΝΒΑ και στους Σίξερς. Όσον αφορά την ελληνική συμμετοχή, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, με την φανέλα της Βαλένθια, δεν μπόρεσε να διακριθεί και έμεινε άποντος στα 7 λεπτά που αγωνίστηκε στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 36-42, 54-76, 75-94