ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Γκραν Κανάρια απέκλεισε την Βαλένθια

Η Γκραν Κανάρια νίκησε την Βαλέθια με 83-78 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Copa del Rey. Αντίπαλος θα είναι η Μπιλμπάο που απέκλεισε την Μπαρτσελόνα.

Δεύτερη έκπληξη στην πρώτη μέρα του φετινού Copa Del Rey, καθώς ύστερα από την νίκη της Μπιλμπάο επί της Μπαρτσελόνα, η Γκραν Κανάρια απέκλεισε την Βαλένθια με σκορ 78-83.

Η Γκραν Κανάρια πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά και εκεί θα αντιμετωπίσει την Μπιλμπάο, με τον νικητή από την αναμέτρηση να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας. Η Βαλένθια προηγήθηκε με 26-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά η Γκραν Κανάρια ισοφάρισε στο ημίχρονο (42-42). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, αλλά η Γκραν Κανάρια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, φτάνοντας στο τέλος στην νίκη με σκορ 78-83.

Από τους νικητές, ο Πάμπλο Αγκιλάρ έκανε την "ζημιά" στην Βαλένθια με 16 πόντους, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Ντι Τζέι Σίλεϊ (14π). Από τους ηττημένους πάλεψε ο Σαν Εμετέριο (17), αλλά και ο Ντούμπλιεβιτς.