ΜΠΑΣΚΕΤ

Έχασε έδαφος για τα playoffs η Τενερίφη

ACB

Η Εστουδιάντες στην 31η "στροφή" της Liga Endesa νίκησε με 97-82 την Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη, η οποία υποχώρησε στο 16-15 κι έχασε έδαφος στη "μάχη" που δίνει για να πάρει το εισιτήριο για τα playoffs.

Η Εστουδιάντες φάνηκε αφιλόξενη στην Τενερίφη, την οποία στο νίκησε με 97-92 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Liga Endesa. Οι "φοιτητές" πλέον ανέβηκαν στο 15-16 και πλησίασαν σε απόσταση μίας νίκης την 8η θέση, στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη με ρεκόρ 16-15.

Ο Κώστας Βασιλειάδης σε 18:56 συμμετοχής σημείωσε 8 πόντους (1/1 διπ., 2/7 τριπ.), πήρε 1 ριμπάουντ και υπέπεσε σε 1 λάθος, ενώ οι Σίλβεν Λάντεσμπεργκ (18π., 7ρ.) και Άλεκ Μπράουν (14π., 10ρ.) έβαλαν την υπογραφή τους στη νίκη της Εστουδιάντες. Ο Ματέους Πονίτκα σημείωσε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

"ΧΑΣΤΟΥΚΙ" ΤΗΣ ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΥΝΙΚΑΧΑ

Η Γκραν Κανάρια "πάτησε" την Ουνικάχα Μάλαγα, την οποία συνέτριψε με 76-55. Οι γηπεδούχοι εγκλώβισαν στην άμυνά τους την ομάδα από την Ανδαλουσία, η οποία σκόραρε με το... σταγονόμετρο. Η Γκραν Κανάρια δέχθηκε μόλις 6 πόντους στην δεύτερη περίοδο, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-17 και στο δεύτερο ημίχρονο δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει σε απόσταση τους αντιπάλους της. Ο Ντι Τζέι Σίλι (16π.) και ο Λουκ Φίσερ (10π., 7ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Δεκάλεπτα: 16-11, 33-17, 52-38, 76-55

Οι πόντοι της Ουνικάχα Μάλαγα (Πλάθα): Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς 2, Όγκουστιν 4, Σουάρεθ, Οκούο, ΜακΚάλου 2, Ντίεθ 11 (1), Νέντοβιτς 8 (2), Σερμαντίνι 10, Βατσίνσκι 8, Ζεν -Τσαρλ 4.