ΜΠΑΣΚΕΤ

Εύκολα η Βαλένθια, με καλό Βασιλειάδη η Τενερίφη

ACB

H Βαλένθια μετά τη νίκη της επί του Παναθηναϊκού Superfoods επικράτησε με 102-61 της Μπανταλόνα παρότι έχασε τον Ερικ Γκριν, ενώ η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του πολύ καλού Κώστα Βασιλειάδη επιβλήθηκε με 92-71 της Γκραν Κανάρια. Νίκη και για την Ανδόρα του Γιάνκοβιτς.

Η Βαλένθια πήρε νικηφόρα την 14η "στροφή" της ACB, καθώς επικράτησε με 102-81 της Μπανταλόνα παρά το γεγονός πως ανησύχησε με τον Ερικ Γκρίν. Ο τέως γκαρντ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε μόλις για 11:56, καθώς γύρισε το πόδι του, αλλά σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις δεν έχει κάτι το σοβαρό.

Οι γηπεδούχοι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν πως βρίσκονται σε καλό... φεγγάρι, καθώς σημείωσαν 34 πόντους στην πρώτη περίοδο και παρέμειναν σε θέση οδηγού ως το τέλος της αναμέτρησης της 14ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Δεκάλεπτα: 34-22, 47-37, 75-55, 102-81.

Οι πόντοι της Βαλένθια: Βαν Ρόσομ 13 (3/5 τρίποντα). Πλάις 5, Ντόρνεκαπ 15 (3/4 τρίποντα), Μαρτίνεθ 19 (4/7 τρίποντα), Τόμας 10 (2/3 τρίποντα), Πουέρτο 2, Αμπάλντε 13 (1), Ρούντεζ 8, Φεράντο, Ντούμπλιεβιτς 11 (1/4 τρίποντα), Γκριν 5 (1/2 τρίποντα), Χλίνασον 1.

Nίκες για τους Ελληνες

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη επιβλήθηκε με 92-71 της Γκραν Κανάρια ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση του Ελληνα σουτέρ. Ο Κώστας Βασιλειάδης πάτησε παρκέ για 16:22, σημείωσε 13 πόντους (0/1 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/2 βολές), ενώ ο Ντέιβιν Ουάιτ (23π.) ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων, οι οποίοι ανέβηκαν στο 8-6 κι "έπιασαν" την Γκραν Κρανάρια, για την οποία ξεχώρισε ο Μάρκους Ερικσον (20 πόντοι).

Η Ανδόρα του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς (5 πόντοι, 1/1 δίποντο,, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ) ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις για το 2017, καθώς επιβλήθηκε εκτός έδρας της Ομπραντόιρο με 77-65 βασιζόμενη στο δίδυμο των Φερνάντεθ (19π., 5ασίστ) και Μπλάζιτς (17π., 5 ριμπάουντ).

"Μπλόκο" στη Μάλαγα από την Μπιλμπάο

Η Ουνικάχα Μάλαγα πήγε στην Χώρα των Βάσκων με ανεβασμένη ψυχολογία από την εκτός έδρας νίκη της επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, αλλά η Μπιλμπάο την... φρέναρε, καθώς επικράτησε με 70-67 κάνοντας την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο (45-54, 30').

Ο Λούσιο Ρεντίβο (14π.) και ο Αξέλ Μουμπρού (14π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, οι οποίοι στο φινάλε του αγώνα έμειναν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και πήραν τη νίκη με70-67, καθώς ο Νέντοβιτς δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 21-17, 30-35, 45-54, 70-67

Οι πόντοι της Ουνικάχα Μάλαγα: Ντίαθ, Ντίεθ, Νέντοβιτς 7 (1/7 τρίποντα), Μπρουκς 8, Ογκουστιν 8 (6 ριμπάουντ), ΜακΚάλουμ 3, Σαλίν 8 (1), Σερμαντίνι 19 (5ριμπάουντ), Βατσίνσκι 12 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σουάρεθ 2 (8 ριμπάουντ).