ΜΠΑΣΚΕΤ

Ασταμάτητη η Τενερίφη του Μπόγρη

Η Τενερίφη συνέτριψε την Εστουδιάντες 82-63 και παρέμεινε μόνη πρώτη στο ισπανικό πρωτάθλημα. Νέα καλή εμφάνιση από τον Μπόγρη. Βαριά ήττα υπέστη η Ανδόρα του Αντετοκούνμπο, ήττα-σοκ της Μπασκόνια (VIDEOS).

Δεν σταματάει πουθενά η Τενερίφη! Η ομάδα του Χεσούς Βιντορέτα νίκησε δια περιπάτου εκτός έδρας την Εστουδιάντες 82-63, έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες και παράμεινε μόνη πρώτη στη Liga Endesa ύστερα από 24 αγωνιστικές. Η Τενερίφη επικράτησε τόσο εύκολα στη Μαδρίτη, που προηγήθηκε ακόμα και με 26 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο (56-82 στο 38'), με τον Γιώργο Μπόγρη να πραγματοποιεί άλλη μία σπουδαία εμφάνιση.

Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 12 πόντους με 6/7 σουτ, μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε μία ασίστ και έκλεψε δύο φορές τη μπάλα στα 21'16'' που αγωνίστηκε, έχοντας μάλιστα το μεγαλύτερο νούμερο (+30) της αναμέτρησης στον δείκτη "+/-"! Οι Κέρκσεϊ (16π., 7ρ.), Βάθκεθ (12π., 6/6δ.), Αμπρομάιτις (11π.) πέτυχαν επίσης διψήφιο αριθμό πόντων για την Τενερίφη, η οποία "καθάρισε" το ματς με επιμέρους 16-1 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, είχε 12/26 τρίποντα και πήρε 48 πόντους από τον πάγκο της.

Η Μούρθια του Κατσικάρη νίκησε την Ανδόρα του Αντετοκούνμπο

Στον αντίποδα, βαριά εκτός έδρας ήττα από τη Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη (77-53) γνώρισε η Ανδόρα του Θανάση Αντετοκούνμπο, με τον Ελληνα σμολ φόργουορντ να μένει στους 4 πόντους (με 1/3 σουτ, 2/4 βολές) και να έχει ακόμα 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 φάουλ σε 19'11''. Από πλευράς Μούρθια, κορυφαίος ήταν ο Φακούντο Καμπάσο, ο οποίος πέτυχε και τους 15 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και βοήθησε την ομάδα του να ξεφύγει ακόμα και με 26 πόντους διαφορά και να "τελειώσει" νωρίς το παιχνίδι.

Ήττα-σοκ της Μπασκόνια από τη Μανρέσα

Την έκπληξη της 24ης αγωνιστικής έκανε η Μανρέσα. Η ουραγός του ισπανικού πρωταθλήματος νίκησε τη Μπασκόνια 87-82 και έσπασε ένα σερί πέντε ηττών, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια. Μάλιστα, η Μανρέσα προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, σπάζοντας παράλληλα το νικηφόρο σερί της Μπασκόνια (4-0), η οποία έχασε πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει να βρεθεί στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Στο μεταξύ, η Γκραν Κανάρια χάλασε τη γιορτή της Ρεάλ Μπέτις για τη συμπλήρωση χιλίων αγώνων στη Liga Endesa. Η ομάδα των Καναρίων Νήσων επικράτησε πολύ εύκολα με 89-70, έφτασε τις 5 σερί νίκες και υποχρέωσε παράλληλα τη Ρεάλ Μπέτις στην 7η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, έχοντας πρώτους σκόρερς τους Κούριτς (14π.), Ο'Νιλ (12π.) και Πλάνινιτς (10π.). Τέλος, η Μάλαγα μάζεψε 20 ριμπάουντ παραπάνω και νίκησε τη Μπανταλόνα 77-74, αν και είδε μία διαφορά 15 πόντων να πέφτει μέχρι τους τρεις στο τελευταίο λεπτό.