ΜΠΑΣΚΕΤ

Ανώτερη η Μάλαγα, έκανε το 1-0 με την Τενερίφη

Οι αναπληρωματικοί έκαναν τη διαφορά στη Μάλαγα, όπου η Ουνικάχα επιβλήθηκε με 79-65 της Τενερίφης του Γιώργου Μπόγρη στον πρώτο αγώνα για τους "8" των ισπανικών Playoffs (VIDEOS).

Η διαφορά έγινε από τον πάγκο στον εναρκτήριο αγώνα της σειράς μεταξύ της Μάλαγα και της Τενερίφης. Οι αναπληρωματικοί σημείωσαν 51 πόντους και η Ουνικάχα νίκησε σχετικά εύκολα την Τενερίφη 79-65, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά για τα Playoffs του ισπανικού πρωταθλήματος.

Παρότι σούταρε μόλις με 39% εντός πεδιάς, η Μάλαγα μάζεψε εννέα ριμπάουντ παραπάνω από την αντίπαλό της και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μετά τα πρώτα 13 λεπτά της αναμέτρησης. Η Μάλαγα ξέφυγε σε 3-4 περιπτώσεις με διψήφια διαφορά πόντων (49-38 στο 25'), ωστόσο η Τενερίφη κατόρθωσε να παραμείνει μέσα στο ματς και να κλείσει την τρίτη περίοδο με σκορ 57-54.

Στην τέταρτη περίοδο όμως η Μάλαγα έκανε ένα επιμέρους 18-6 από το 31' έως το 38' και ξέφυγε με 75-60, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία δύο λεπτά. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν μάλιστα ακόμα περισσότερο τη διαφορά (79-62) στο τελευταίο λεπτό, έχοντας κορυφαίους τους Κριστιάν Εγιένγκα (21 πόντοι στο ντεμπούτο του), Κάρλος Σουάρεθ (14 πόντοι) και Νεμάνια Νέντοβιτς (12 πόντοι).

Από πλευράς Τενερίφης, στα ρηχά έμεινε ο Γιώργος Μπόγρης, που πέτυχε 6 πόντους με 3/4 σουτ και 0/1 βολή στα 24'38'' που αγωνίστηκε. Ο Ελληνας σέντερ είχε ακόμα 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος, ενώ οι Ταρίκ Κέρκσεϊ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ααρον Ντόρνεκαμπ (15 πόντοι) και Ντέβιν Γουάιτ (11 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς για την ομάδα του Χεσούς Βιντορέτα, η οποία έχει πλέον 0-3 κόντρα στη Μάλαγα την τρέχουσα σεζόν, καθώς και το μειονέκτημα έδρας στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-34, 57-54, 79-65