ΜΠΑΣΚΕΤ

Άντεξε η... ελληνική Τενερίφη

ACB

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη σταμάτησε την αντεπίθεση που εξαπέλυσε η Φουενλαμπράδα στην τέταρτη περίοδο και πήρε τη νίκη με 83-75 στην 29η "στροφή" της Liga Endesa.

Η Τενερίφη του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη ύστερα από τρεις συνεχόμενες ήττες επέστρεψε στις επιτυχίες, καθώς στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Liga Endesa νίκησε με 83-75 την Φουενλαμπράδα. Οι γηπεδούχοι πλέον ανέβηκαν στο 15-14 κι "έπιασαν" την Φουενλαμπράδα στη 9η θέση της κατάταξης.

Η ομάδα του Φώτη Κατσικάρη και του Κώστα Βασιλειάδη - ο οποίος σε 17:22 συμμετοχής σημείωσε 9 πόντους (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές) και πήρε 2 ριμπάουντ, - είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν. Η Φουενλαμπράδα στο 30' ήταν στο -17 (65-48), αλλά μείωσε δύο φορές σε απόσταση ενός σουτ (74-71 στο 36:30 και 76-73 στο 38'). Οι γηπεδούχοι, όμως, έμειναν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Οι Φραν Βάσκεθ (14π.) και Τόμας Αμπρομάιτις (12π., 6ριμπ.,) ξεχώρισαν για τους νικητές, ενώ ο Κριστιάν Εγιένγκα σημείωσε 19 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φουενλαμπράδα.

Δεκάλεπτα: 20-14, 44-31, 65-48, 83-75

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Εστουδιάντες νίκησε εκτός έδρας στην παράταση την Ομπραντόιρο με 116-112 έχοντας για πρωταγωνιστές τον Μάριο Μπριθουέλα (24π.) τον Λουντ Χάκανσον (22π.) και τον Ομάρ Κουκ (17., 9ασ.). Ο Ματ Τόμας σημείωσε 29 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ, αλλά η εμφάνισή του δεν αποδείχθηκε αρκετή για την Ομπραντόιρο.