ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνετες Βαλένθια και Ρεάλ, δυσκολεύτηκε η Μπασκόνια

Η κούραση δεν έκανε ζημιά στη Ρεάλ Μαδρίτης, την Μπασκόνια και τη Βαλένθια, οι οποίες πήραν τη νίκη (άλλες εύκολα και άλλες δύσκολα) στα παιχνίδια της 12ης αγωνιστικής της Liga Endesa.

Περίπατο έκανε η Βαλένθια απέναντι στην Χιπουσκόα (86-64) για την 12η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα πήρε 24 πόντους από τον αρχηγό της, Ράφα Μαρτίνεθ, που έβαλε έξι τρίποντα σε 21 λεπτά συμμετοχής, την ώρα που οι Σαν Εμετέριο (13π.), Ντούμπλιεβιτς (12π.) ακολουθούσαν σε απόδοση και οι Πέρεθ - Κλαρκ ήταν με 12 πόντους ο κάθε ένας οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων. Η Βαλένθια πήρε τις τρεις από τις τέσσερις περιόδους και έφτασε άνετα στο θετικό αποτέλεσμα, ενώ ο Έρικ Γκριν έμεινε στους τέσσερις πόντους.

Με νίκη συνέχισε και η Ρεάλ Μαδρίτης, που επικράτησε εκτός έδρας της Ομπραντόιρο (102-93). Ο Πάμπλο Λάσο έκανε μεγάλο ροτέισον, στηρίχθηκε σε δέκα παίκτες που έπαιξαν από 12 έως 26 λεπτά και είχε έξι από αυτούς να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέισι Κάρολ (18 πόντοι, 6/9 τρίποντα), ακολούθησε ο Φακούντο Καμπάσο (15 πόντοι, 6 ασίστ), ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς έπαιξε 22:29 για να σκοράρει 11 πόντους, να μαζέψει 5 ριμπάουντ και να μοιράσει 5 ασίστ. Κορυφαίος σε αξιολόγηση ήταν ο Φελίπε Ρέγες που άγγιξε το double-double με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 24 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Μπεν Σίμονς (καμία σχέση με τον άσο των Philadelphia 76ers) που σταμάτησε στους 21 πόντους και ο Λιθουανός Εϊμάντας Μπέντζιους που πρόσθεσε 18 με 6/9 τρίποντα.

Η Μπασκόνια, τέλος, δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε εκτός έδρας την Ανδόρα (97-94) με τον Σενγκέλια να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 94-95, να κόβει στη συνέχεια κόψιμο του Καρνόφσκι και να βλέπει τον Γκρέιντζερ να πετυχαίνει δυο βολές για το 94-97. Ο Τζάνινγκ αστόχησε σε ένα δικό του ζευγάρι, όμως το σουτ που έκανε στο φινάλε ο Μπλάζιτς δεν βρήκε στόχο και οι γηπεδούχοι δεν έστειλαν το ματς στν παράταση. Μπομπουά με 21, Σενγκέλια με 20 και Πουαριέ με 14/12 ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, την ώρα που ο Αλμπισί με 24 πόντους και ο Φερνάντεθ με 21 έπαιζαν μόνοι εναντίον όλων και κέρδιζαν το χειροκρότημα από το κοινό της Ανδόρα.