ΜΠΑΣΚΕΤ

Άλωσε την Βαρκελώνη με ανατροπή η Ρεάλ

Η Μπαρτσελόνα έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού για 30 λεπτά, προηγήθηκε και με +16, αλλά η Ρεάλ στην 4η περίοδο έκανε την μεγάλη ανατροπή και άλωσε την Βαρκελώνη με 91-86. Συγκλονιστικός ο Τόμπκινς με 24 πόντους (4/6τρ).

Η Μπαρτσελόνα έλεγχε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού για 30 λεπτά, προηγήθηκε με +16 (36-20) στο 14' και με +10 (68-58) στο 27', αλλά η Ρεάλ κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή στην 4η περίοδο, προηγήθηκε με σκορ 74-80 στο 37', μετρώντας επί μέρους σκορ 6-22 και στο τέλος κατάφερε να αλώσει την Βαρκελώνη, παίρνοντας την νίκη με 91-86. ΟΙ Μαδριλένοι, όμως, δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά με την οποία είχαν χάσει στο "σπίτι" τους από τους "μπλαουγκράνα", καθώς είχαν ηττηθεί με 91-84.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Τόμπκινς για την Ρεάλ Μαδρίτης, ο οποίος όχι μόνο κρατούσε όρθια την ομάδα του στα δύσκολα, αλλά ήταν πολύτιμος και στην καθοριστική 4η περίοδο, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 23 πόντους, όντας εντυπωσιακά εύστοχος (6/8δ, 4/6τρ) σε 27 λεπτά συμμετοχής. Άξιος συμπαραστάτης του και ο Ροντρίγκεθ με 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ από τους ηττημένους ήταν κορυφαίος ο Τόμιτς που έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ποσοστό ευστοχίας 50% στα τρίποντα, σημειώνοντας 14/28, ενώ μοίρασαν στο ματς και 25 ασίστ.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα "πυροβολούσε" από την περιφέρεια με τον Αμπρίνες, φτάνοντας στο +6 (14-8) με τον Αμπρίνες, με την Μπαρτσελόνα στο 8' να εκτοξεύει την διαφορά και στο +10 (22-12), έχοντας βρει εντυπωσιακό ρυθμό στο παιχνίδι της, με το 24-17 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, τα τρίποντα των Όλεσον και Αμπρίνες έφεραν τους Καταλανούς στο +16 (36-20) στο 14', με τους γηπεδούχους να μετρούν 6/11 σουτ (54%) πίσω από τα 6.75, ο Τόμιτς ήταν κυρίαρχος κοντά στο καλάθι σκοράροντας με κάθε τρόπο, με τον Τόμπκινς να "πυροβολεί", κρατώντας μέσα στο ματς την Ρεάλ, με το 52-43 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί συνέχιζαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, φτάνοντας στο +12 (62-50) στο 24' με το τρίποντο του Όλεσον, όντας και στο +10 (68-58) με τον Τόμιτς στο 27', με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους να προηγούνται με 71-63, με τους Μαδριλένους να έχουν παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Ρεάλ έφερε τα πάνω-κάτω. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, έβαζαν το ένα σουτ μετά το άλλο, οι Τόμπκινς και Κάρολ "εκτελούσαν" από την περιφέρεια, έβγαζαν άμυνες, οι Καταλανοί έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, όντας και απελπιστικά άστοχοι, με την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να μετρά ένα επί μέρους σκορ 6-22 στο 37', παίρνοντας το προβάδισμα με σκορ 74-80. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης στη συνέχεια έλεγξαν το προβάδισμα τους και στο τέλος προσπάθησαν να καλύψουν και την διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο στην Μαδρίτη (είχαν χάσει με 91-84), αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς νίκησαν με 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 52-43, 71-63, 86-91

Ανά δεκάλεπτο: 24-17, 28-26, 19-20, 15-28