VTB LEAGUE

O... εμφύλιος στον Πρίφτη, άγγιξε την ανατροπή η Αστάνα

H Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη άντεξε στην αντεπίθεση που εξαπέλυσε η Αστάνα του Κώστα Φλεβαράκη και του πολύ καλού Λεωνίδα Κασελάκη και πέρασε από το Καζακστάν στην παράταση (κ.α. 66-66) με 78-73 για την VTB League.

Η Ούνικς πλέον ανέβηκε στο 7-1, ενώ η Αστάνα που στο 23' βρέθηκε στο -22, υποχώρησε στο 2-7 παρότι είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά το φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα ο Τζάστιν Κάρτερ δεν φάνηκε ψύχραιμος από την γραμμή των βολών.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης σημείωσε 18 πόντους (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές), πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο και σε 38:57 συμμετοχής υπέπεσε μόλις σε 1 λάθος. Ο Αντόν Πονκρασόφ (14 πόντοι, 1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη) έκανε την διαφορά για τους νικητές, οι οποίοι είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τζαμάρ Σμιθ (20.). Επίσης, για την Ούνικς Καζάν πολύ καλή ήταν και η παρουσία του "διπλού" Στεφάν Λάσμε, ο οποίος ολοκλήρωσε έχοντας στη συγκομιδή του 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι φιλοξενούμενοι μετά την αναγνωριστική πρώτη περίοδο (19-22, 10')... πάτησαν το γκάζι και κάνοντας επιμέρους σκορ 6-16 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 25-38. Η Ούνικς Καζάν στις αρχές της τρίτη περιόδου σημείωσε 12 πόντους σε 2:30 λεπτά και ξέφυγε με 28-50, αλλά κάπου εκεί ήρθε η... απάντηση των γηπεδούχων, οι οποίοι σιγά - σιγά άρχισαν να "ροκανίζουν" την διαφορά. Η Αστάνα άρχισε την τέταρτη περίοδο από το -12 (45-57), αλλά μείωσε σε απόσταση αναπνοής στο 37:30 (62-63).  Ο Πονκρασόφ στο 38' ευστόχησε σε τρίποντο για το 62-66 δίνοντας "ανάσα" στην Ούνικς, αλλά ο Γκόρντον με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 65-66 στο 39:18. Ο Κόλομ αστόχησε για τους φιλοξενούμενους και ο Κάρτερ είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά 0,5'' πριν από την λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα είχε 1/2 βολές και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Ο Πονκρασόφ με δύο εύστοχα τρίποντα στην αρχή της παράτασης έκανε το 66-72 και η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να κρατήσει σε απόσταση δύο κατοχών τους αντιπάλους της ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 19-22, 25-38, 45-57, 66-66 (κ.α.), 73-78