VTB LEAGUE

Ήττα για Αστάνα

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κάλεβ Ταλίν η Αστάνα των Ηλία Παπαθεοδώρου, Λεωνίδα Κασελάκη και Δημήτρη Κατσίβελη, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα με 78-72 για την VTB League.

Το κακό της ξεκίνημα, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-26 στο φινάλε της πρώτης περιόδου, στοίχισε στην Αστάνα, που "κυνηγούσε" στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 72-78 εντός έδρας.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και δεν τα κατάφερε.

Εκτελεστής της Αστάνα ήταν ο Ρέιν Βέιντερμαν με 24 πόντους, με τον Μαρκ Τόλεφσεν να προσθέτει 12 πόντους.

Για τους ηττημένους, οι Ίαν Μίλερ και Ρόμπερτ Λόουρι είχαν από 21 πόντους. Ο Δημήτρης Κατσίβελης και ο Λεωνίδας Κασελάκης ξεκίνησαν στην βασική πεντάδα, με τον πρώτο να μένει άποντος με 0/7 σουτ, αλλά να προσθέτει 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 35 λεπτά συμμετοχής, και τον δεύτερο να προσθέτει 2 πόντους με 1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής.