VTB LEAGUE

Έκανε το 2-0 στους τελικούς η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε εύκολα την Χίμκι με 99-79, έκανε το 2-0 στην VTB-League και πλέον απέχει μία επικράτηση μακριά από την κατάκτηση του τίτλου. Ξεχώρισαν Τεόντοσιτς (23π) και Ντε Κολό (20π).

Για τους τελικούς της VTB-League, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε εύκολα την Χίμκι με 99-79, έκανε το 2-0 στην σειρά και πλέον απέχει μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε καταπληκτικό ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας το προβάδισμα με 59-43, σημειώνοντας 35 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έλεγξε στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού, μοίρασε 23 ασίστ και σημείωσε 22 πόντους με δεύτερες προσπάθειες.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε για μεγάλους πρωταγωνιστές τον Μίλος Τεόντοσιτς με 23 πόντους (5/8τρ) και 6 ασίστ και τον Νάντο Ντε Κολό με 20 πόντους (6/11δ). Άξιος συμπαραστάτης τους και ο Σεμέν Αντόνοβ με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από την Χίμκι ξεχώρισε ο Αλεξέι Σβεντ με 21 πόντους και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 59-43, 76-55, 99-79

Τα αποτελέσματα της σειράς: 94-88, 99-79