VTB LEAGUE

Έκανε το 2-0 η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης

Με πρωταγωνιστές τους Καράσεβ και Τούλσον η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε τη Χίμκι 92-89 και έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά της VTB League (VIDEO).

Η Ζενίτ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 31'. Είχε το προβάδισμα όλα κι όλα 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα στο παιχνίδι. Στο τέλος όμως η ομάδα του Βασίλι Καράσεβ ήταν αυτή που στάθηκε όρθια (και) στον συναρπαστικό δεύτερο ημιτελικό της VTB League με τη Χίμκι, την οποία νίκησε 92-89 και πήρε προβάδισμα με 2-0 νίκες στη σειρά.

Ο Ράιαν Τούλσον (24 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Σεργκέι Καράσεβ (21 πόντοι, 8/14 σουτ, 8 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 80-84 αλλά έκανε ένα σερί 7-0 μέσα σε ένα λεπτό και προηγήθηκε με 87-84 στα 36,3''. Στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ο Σβεντ έχασε τη μπάλα, δίνοντας την ευκαιρία στη Ζενίτ να ξεφύγει ακόμα περισσότερο. Ο Τούλσον έγραψε το τελικό σκορ με 2/2 βολές στα 2'', αφού στη συνέχεια η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έκανε λάθος.

Ξέφυγε και με +15 η Χίμκι

Από πλευράς Χίμκι, που είχε διαρκώς το προβάδισμα και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά στο 15' (25-40), ο Αλεξέι Σβεντ ναι μεν πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ, αλλά ήταν παράλληλα και πολύ άστοχος (5/12 τρίποντα, 1/10 δίποντα), ενώ ο Μάρκο Τοντόροβιτς τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 8/10 σουτ και 11 κερδισμένα φάουλ.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν πάλι την 1η Ιουνίου, με τη σειρά να μεταφέρεται πλέον στη Μόσχα. Στον άλλον ημιτελικό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προηγείται της Λοκομοτίβ Κουμπάν με 1-0 νίκες.