VTB LEAGUE

Αήττητοι με ανατροπή οι Πρίφτης/Καϊμακόγλου

UNICS KAZAN BC / TWITTER

Με την άμυνά της στην τελευταία περίοδο (σ.σ.: δέχθηκε μόλις 4 πόντους) να κάνει τη διαφορά, η Ούνικς Καζάν ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ και πήρε την εκτός έδρας νίκη επί της Λοκομοτίβ Κουμπάν (67-77). Παραμένει αήττητη σε όλες τις διοργανώσεις η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη!

Ένα δεκάλεπτο εξαιρετικής άμυνας αρκούσε στην Ούνικς Καζάν προκειμένου να πάρει τη νίκη στο παιχνίδι με τη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν ήταν συνεπής στο πίσω μέρος του παρκέ για τριάντα λεπτά, στα δέκα τελευταία όμως ο διακόπτης γύρισε και το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό.

Με μόλις 4 (!) πόντους παθητικό, οι "πράσινοι" έκαναν την ανατροπή και πήραν το "διπλό" στο Κρασνοντάρ (67-77), παραμένοντας αήττητοι σε VTB League και EuroCup. Δίχως να χάσουν μάλιστα βολή (16/16), οι φιλοξενούμενοι έκαναν αυτό που έπρεπε στην τελευταία περίοδο, με τους Τζαμάρ Σμιθ (17 πόντοι) και Κίνο Κολό (11 πόντοι, 5 ασίστ) να κάνουν εξαιρετική δουλειά στην περιφέρεια, ενόσω ο Στεφάν Λάσμε (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες) προστάτευε τη ρακέτα της ομάδας του.

Στους διακριθέντες προσθέστε τον Κώστα Καϊμακόγλου, ο οποίος είχε 11 πόντους με 3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 23'23'' συμμετοχής στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 46-41, 63-58, 67-77.

Οι πόντοι της Ούνικς Καζάν: Έτζιμ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κολόμ 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Λάσμε 9 (7 ριμπάουντ), Σμιθ 17 (3), Τρούσκιν, Καϊμακόγλου 11 (1), Λόκετ 3, Κοστσέεφ, Σεργκέεφ 2, Κολέσνικοφ 6 (2), Πονκρασόφ 10 (2/8 τρίποντα).