ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

Βαριά ήττα από την Μπαρτσελόνα για τον Προμηθέα

L'HOSPITALET OFFICIAL PAGE

Η πανίσχυρη Μπαρτσελόνα αποδείχθηκε αξεπέραστο εμπόδιο για τον Προμηθέα, που γνώρισε την ήττα με 84-104, για την 2η ημέρα του Adidas Next Gen EuroLeague.

Παίζοντας κόντρα στην ομάδα με τις ίσως καλύτερες ακαδημίες στην Ευρώπη, ο Προμηθέας πάλεψε, αλλά δεν άντεξε στον ρυθμό της... πολυεθνικής Μπαρτσελόνα (που μεταξύ άλλων έχει παίκτες από Γαλλία, Κροατία, Μαυροβούνιο και Σουηδία!), γνωρίζοντας την ήττα με 84-104.

Η ομάδα της Πάτρας έμεινε κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο, το φινάλε της οποίας τον βρήκε πίσω στο σκορ με 16-20. Στην δεύτερη περίοδο ωστόσο η Μπαρτσελόνα ανέβασε ταχύτητα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 40-19 ξέφυγε με 60-35 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πατρινοί πάντως δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να μειώσουν σε 71-82 με περίπου 7 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί όμως έμειναν από δυνάμεις, με τους Καταλανούς να το εκμεταλλευονται αυτό και να ανεβάζουν εκ νέου την διαφορά στα ύψη των 20 πόντων.

Ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Πατρινών, με τον Άρη Σωτηρίου να ακολουθεί με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και τον Δημήτρη Ερμείδη να προσθέτει 13 πόντους. Για την Μπαρτσελόνα, ο Ντέιβιντ Φοντ είχε 26 πόντους, με τον Μαυροβούνιο Πάβλε Τίτιτς να προσθέτει 22 πόντους, τον Κροάτη Λούκα Σάμανιτς 16 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Σουηδό Έρικ Καλ 13 πόντους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Λίρια, Φοντ 26 (6), Καρένο 3, Σάμανιτς 16, Αζα 1, Κιντάνα 4, Καλ 13, Αλντάμα, Ζίζιτς 2, Ντιγκμπέ 2, Φερνάντεθ 8, Τίτιτς 22 (3)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ(Κεσσαπίδης): Καφεζάς 2, Κατσουλάκος, Σωτηρίου 17 (1 τρ., 6 ριμπάουντ), Γραμματικός 2, Πατσαντζόπουλος 6, Καραϊσκος 4, Σανδραμάνης 20 (1), Μπαρδάκας 6, Μαντζούκας 8 (1), Αδαμόπουλος 3 (1), Γκάτζιος 3 (1), Ερμείδης 13 (1)