ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ

Πρώτος στην Κύμη ο Πανελευσινιακός

Στην τελευταία μέρα του τουρνουά της Κύμης, ο Πανελευσινιακός επικράτησε με 52-58 της Κηφισιάς, έκανε το 3/3 και κατέκτησε την πρώτη θέση στη διοργάνωση.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά της Κύμης ο Πανελευσινιακός, που επικράτησε της Κηφισιάς στην τελευταία αγωνιστική με 52-58. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και τερμάτισε στην πρώτη θέση της διοργάνωσης.

Η αστοχία και τα πολλά λάθη των Κηφισιωτών σε άμυνα και επίθεση έδωσαν στους αντιπάλους τους την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, με τη διαφορά να φτάνει μέχρι το +10 στο τέλος της τρίτης περιόδου (44-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησαν γκάζι, βελτιώθηκαν στην άμυνα (δέχθηκαν μόλις 1 πόντο σε 9.30 λεπτά) και κατάφεραν να φτάσουν στο -3 στα 50'' για τη λήξη του αγώνα (52-55). Το τρίποντο του Μάντζαρη στα 17'' για το τέλος ήταν αυτό που έκρινε το τελικό 52-58 υπέρ του Πανελευσινιακού.

Δεκάλεπτα: 17-21, 33-41, 44-54, 52-58.

Νέα Κηφισιά: (Παπαθεοδώρου): Τζάκσον 9, Λιακόπουλος 2, Πόποβιτς 4, Μενουδάκος 1, Μαυροειδής, Ψαθάς 9 (3), Μελισσαράτος 2, Κακιούζης 6, Τσαλδάρης 5 (1), Ντούβνιακ 9 (1), Γιούινγκ 4

Πανελευσινιακός: (Σκαραφίγκας): Κόξ, Τσακαλέρης 10, Βασιλόπουλος 6 (2), Αθανασούλας 8 (1), Μάρκοβιτς 4 (1), Μάρει 15, Μάντζαρης 10 (2), Αβραμίδης 5