ΜΙΛΑΝΟ

Ο Κλέιζα έγινε... play of the night

Στο 118-68 της Μιλάνο επί της Ρέτζιο Εμίλια, για την 20η αγωνιστική της SerieA, ο Λίνας Κλέιζα έκανε ρεκόρ πόντων, ως παίκτης της Αρμάνι, ενώ έκανε δικό του και το play of the night (video).

Το σκορ (118-68) είναι ξεκάθαρο, ως προς την άνεση που είχε η Αρμάνι στο να νικήσει τη Ρέτζιο Εμίλια, στην 20η αγωνιστική της SerieA. Στις επί μέρους λεπτομέρειες, ωστόσο ανήκει το ρεκόρ του Λίνας Κλέιζα, ο οποίος σταμάτησε στους 30 πόντους. ΟΚ, ο Μαρσόν Μπρουκς διατηρεί τη φετινή καλύτερη επίδοση παίκτη του Μπάνκι, σε ένα ματς (είχε σταματήσει στους 37π., στον αγώνα με τη Βαρέζε), αλλά ο... ΠιστοΛίνας έκανε ό,τι έκανε σε πολύ μικρότερο χρονικό διάστημα.

Για την ακρίβεια, χρειάστηκε 17 λεπτά και 15'' για να φτάσει στους 30 πόντους, που περιέλαβαν 8/10 τρίποντα, ενώ είχε και 3/3 διπ. Ισοφάρισε το ρεκόρ για ευστοχία τοις εκατό σε τουλάχιστον δέκα τρίποντα, από παίκτη της Μιλάνο (8/10 είχε και ο Ρομπέρτο Πρεμιέρ, στις 30/10 του 1988, στο 121-93 επί της Καζέρτα. Για την ιστορία, εκείνος είχε χρειαστεί 29' για να μετρήσει 39 πόντους. Οκτώ τρίποντα είχαν σκοράρει, ως παίκτες πάντα της Αρμάνι, οι Μάικ Ντ'Αντόνι και Αντονέλο Ρίβα (ο μεν είχε 8/12 και ο δε 8/11).

Ένα από τα σουτ του Λιθουανού, έγινε το Play of the night. Απολαύστε το.