ΜΑΛΑΓΑ

MVP ο Βασιλειάδης!

Η Μάλαγα επικράτησε της Σεβίγια (77-74) και κατέκτησε το Copa Andalucia, με τον Κώστα Βασιλειάδη να είναι ο πολυτιμότερος του τελικού.

Δεκαπέντε ημέρες πριν την έναρξη της νέας αγωνιστικής περιόδου στη Liga Endesa, η Μάλαγα συναντήθηκε με τη Σεβίγια στον τελικό του Copa Andalucia και σήκωσε το τρόπαιο της διοργάνωσης, επικρατώντας 77-74.

Οι Κουζμίνσκας και Γκρέιντζερ (10π.) ηγήθηκαν του 11-0 με το οποίο μπήκε στο ματς η Ουνικάχα και με μεγάλο ποσοστό από τα 6.75, η παρέα τους βρέθηκε στο 23-11, με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έγινε 40-29 στο ημίχρονο. Ο Γκολούμποβιτς έδωσε λύσεις από τη ρακέτα, καθ' οδόν για το 45-29 (23'), με τους Βασιλειάδη και Ντράγκιτς (10π.) να αναλαμβάνουν δράση. Ο Μπάιαρς έκανε ένα βήμα μπροστά για τη Σεβίγια που μείωσε σε 61-55 στο 30', πριν μπει με 17-0 στην τέταρτη περίοδο και πάρει το προβάδισμα (61-63). Ο Βασιλειάδης, με διαδοχικά τρίποντα, διασφάλισε τη νίκη της ομάδας του, ενώ έδωσε δυο βολές στα 20'' πριν το τέλος, πριν ο Κουζμίνσκας (11π.)... κρατήσει το σκορ στο 77-74, με τάπα στον Μπάιαρς. Ο διεθνής Έλληνας τελείωσε με 18π. και αναδείχθηκε πολυτιμότερος του τουρνουά.