ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ

Κατάρρευση και συντριβή για Μακάμπι

Η Μακάμπι δέχθηκε τριάντα (!) πόντους στην τελευταία περίοδο και έχασε από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ (93-63), σε μία... δύσκολη βραδιά για τον Γκάι Γκούντες και τους παίκτες του.

Μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας της στο ισραηλινό πρωτάθλημα γνώρισε το βράδυ της Κυριακής (2/11) η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Θύτης η Χάποελ Ιερουσαλήμ με 93-63. Το σύνολο του Γκάι Γκούντες άντεξε στο παιχνίδι για τριάντα λεπτά, αφού στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε η πλήρης κατάρρευση.

Με τους γηπεδούχους να σκοράρουν τριάντα πόντους και την "ομάδα του λαού" μόλις εφτά (!), το σκορ ξέφυγε σε επίπεδα, που μετέτρεψαν σε ιστορική την αναμέτρηση των ομάδων. Κι αυτό γιατί το -30 είναι ένα αποτέλεσμα που "πονάει" πολύ τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης προσπάθησε να κρατήσει τα προσχήματα, αλλά οι 12 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 40-32, 63-56, 93-63.