ΡΕΘΥΜΝΟ

Κέρδισε τον ΠΑΟΚ το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο επικράτησε του ΠΑΟΚ στο "Παλατάκι" με 68-62, σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά (videos).

Σε φιλικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά το Ρέθυμνο επικράτησε του ΠΑΟΚ με 62-68. Οι Κρητικοί ήταν καλύτεροι στο ματς, με τον "Δικέφαλο" μετά το παιχνίδι με τα Τρίκαλα και την Καβάλα να δείχνει πως είναι... έξω από τα νερά του.

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στο Ρέθυμνο που προηγήθηκε με 0-7, με τον ΠΑΟΚ να είναι άστοχος, να έχει πρόβλημα στην οργάνωση του παιχνιδιού και να μην πετυχαίνει καλάθι για περίπου 4'.

Στην συνέχεια πάντως βελτιώθηκε ο "Δικέφαλος" (αφότου ο Μαρκόπουλος πέρασε τον Χάτσερ στην θέση του ΜακΓκραθ και τον Δέδα στην θέση του Κασελάκη), μείωσε σε 8-12 και αν και βρέθηκε να χάνει με 8-17, στο 10΄ ήταν πίσω με τέσσερις πόντους (17-21).

Με τον Χάτσερ να είναι πολύ καλός και με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να περνά στο ματς (στον "Δικέφαλο" έλεγαν την Πέμπτη πως δεν θα παίξει) ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 22-21 αλλά βρέθηκε πάλι στο -9 (22-31 στο 17΄).

Ο Χαραλαμπίδης το... πήρε προσωπικά, με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους έγινε το 31-35 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Με ένα σερί 9-3 για τον ΠΑΟΚ ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο (σε κάποια στιγμή Κουφός δέχτηκε τεχνική ποινή) με αποτέλεσμα ο "Δικέφαλος" να προηγηθεί με 40-38. Στην συνέχεια ωστόσο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και δεν είχαν καλές επιλογές επιθετικά με το σκορ στο 30' να είναι 46-44.

Κανείς από ΠΑΟΚ και Ρέθυμνο δεν μπορούσε να ξεφύγει μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου (51-51 στο 35'), με το σύνολο του Κουφού πάντως στην συνέχεια να παίρνει αέρα πέντε πόντων (51-56). Ο "Δικέφαλος" βοηθούμενος από τους Τσαιρέλη και Χαραλαμπίδη μείωσε σε 59-60, αλλά οι Κρητικοί έκαναν το 59-64 στο 38'. Στον 62-65 ο ΠΑΟΚ είχε μία άστοχη βολή με τον Μαργαρίτη, ένα άστοχο τρίποντο του ΜακΓκραθ και το ματς έληξε με 62-68 με τρίποντο του Τσόχλα στην εκπνοή.

ΠΑΟΚ: Χάτσερ 8(2) , Κασελάκης , Χαραλαμπίδης 18(2), ΜακΓκραθ 11(3), Θεοδωράκος, Τσαιρέλης 12 , Δέδας 3(1), Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 2, Καλλές 4.

Ρέθυμνο: Κάρτερ 12(2), Λάτοβιτς 5(1), Ντούβνιακ 11(1), Μπράουν , Πέτγουει 17(1), Τσόχλας 6(2), Καλλινικίδης, Γουάιτ 8, Αγγελόπουλος 9.