ΚΑΟΔ

Φιλική νίκη επί της Δράμας

Ο Άρης επικράτησε σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό "Δημήτρης Κραχτίδης" της Δράμας με 59-71 του ΚΑΟΔ.

Σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο κλειστό "Δημήτρης Κραχτίδης" της Δράμας ο Άρης με 59-71 του ΚΑΟΔ.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στηρίχτηκε στην καλή άμυνά της, ειδικά στην τέταρτη περίοδο και ο κόουτς του Άρη έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Ο Άρης ξεκίνησε με 3-5 (3΄), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-0 (11-5). Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι "κιτρινόμαυροι" με σερί 0-6 έφεραν το ματς στα ίσια με το 18-18.

Η πρωτοπορία άλλαζε χέρια διαρκώς στη δεύτερη περίοδο. Με καλή άμυνα, συνεχόμενα κλεψίματα και τους Αντεγκμπόγιε, Βεζένκοφ, Μούρτο να σκοράρουν, ο Άρης μετέτρεψε το 29-26 σε 33-41, πριν το 36-41 του ημιχρόνου με τους Βεζένκοφ και Αντεγμκμπόγιε να είχανε από 11 πόντους.

Ο Άρης έμεινε μπροστά με 41-45 και 44-47 αλλά «κόλλησε» επιθετικά και ο ΚΑΟΔ πήρε το προβάδισμα με 52-48, πριν το 52-52 του 30΄.

Με πολύ καλή άμυνα, η ομάδα του Πρίφτη κατάφερε να πάρει μία διαφορά στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου (55-62 στο 35΄). Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Τόμας ο Άρης κράτησε το προβάδισμα με 58-67 και δεν ανησύχησε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-41, 52-52, 59-71.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης, Τσαλδάρης 12(3), Τρότερ 8(2), Χάρις 4, Άτκινς 2, Όντομ 2, Σπυριδωνίδης, Μίσελ 5, Ζάρας 14(4), Λο, Χρυσικόπουλος 3(1), Παπαμακάριος 9(3).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3(1), Δήμας, Ριντ 6(1), Τόμας 12(2), Χαρίσης 4, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 19(2), Νέιμικ 2, Μούρτος 10, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 13(1).

Αύριο Πέμπτη (16/4) ο Άρης θα δώσει φιλικό παιχνίδι στο κλειστό της Καλαμίτσας με την Καβάλα, στις 16:15.