ΠΑΟΚ

Παρέσυρε τον ΠΑΟΚ η Νέπτουνας

Η Νέπτουνας προηγήθηκε με 22 πόντους διαφορά από το πρώτο δεκάλεπτο (!) και νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ (82-69), που είδε και τους Μαργαρίτη, Τζόουνς να τραυματίζονται.

Ένα καταστροφικό δεκάλεπτο ήταν όλο το παιχνίδι στη Σβιτούριο Αρίνα. Η Νέπτουνας ξέφυγε με 22 πόντους διαφορά από το 9ο λεπτό, την ανέβασε μέχρι τους 26 στα μέσα της τρίτης περιόδου και εν τέλει νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ 82-69, υποχρεώνοντας τον “δικέφαλο” στην πέμπτη ήττα του σε έξι αγώνες στο Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκε χωρίς ενέργεια και πάθος στο παρκέ, έχασε τις 15 από τις πρώτες 17 επιθέσεις της και παράλληλα την επαφή με το σκορ. Με τον τρομερό Μπουτκεβίτσιους και τον Κολοβιανό Παλάσιος να δείχνουν το δρόμο, η Νέπτουνας προηγήθηκε με 28-6 στο 9' και έφτασε τη διαφορά μέχρι το +26 (61-35) στο 25'. Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να αντιδράσει, ήταν όμως πολύ αργά.

Ο “δικέφαλος” βελτίωσε αισθητά την άμυνά του και παρά την αποχώρηση του Βαγγέλη Μαργαρίτη από το 15' με τραυματισμό στον αριστερό αντίχειρα, κατόρθωσε χάρις σε ένα σερί 10-0 να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τους 12 πόντους (68-56) στο 33'. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ακόμα περισσότερο στο 36' (72-62), ωστόσο πέντε σερί πόντοι από τους γηπεδούχους, συμπεριλαμβανομένου και ενός τριπόντου-μαχαιριά από τον Μπουτκεβίτσιους, έκαναν το σκορ 77-62 στο 38' και επί της ουσίας “τελείωσαν” το ματς.

Σαν να μην έφτανε η ήττα, ήρθε και ο νέος τραυματισμός λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα, όταν με 2,4'' να απομένουν ο Λάκι Τζόουνς φάνηκε να χτυπάει στον δεξιό καρπό και αποχώρησε με εμφανή τον πόνο στο πρόσωπό του...

Ο MVP

Ο Αρνας Μπουτκεβίτσιους έμοιαζε με τον... ΛεΜπρόν Τζέιμς στη Σβιτούριο Αρίνα! Ο 25χρονος σμολ φόργουορντ φλέρταρε με το τριπλ-νταμπλ από το πρώτο ημίχρονο (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και το πέτυχε τελικά χάρις σε... buzzer beater ασίστ στην εκπνοή του αγώνα! Ο Μπουτκεβίτσιους ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους (με 6/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/4 βολές), 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και +42 στον δείκτη αξιολόγησης. Η Νέπτουνας κέρδιζε με 26 πόντους διαφορά στα 34'23'' που βρέθηκε στο παρκέ! Εχανε με 13 στα 5'37'' που ξεκουράστηκε...

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πολλά ήταν τα στατιστικά στοιχεία που “πόνεσαν” τον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο οι πόντοι μέσα από τη ρακέτα ήταν 24-12 υπέρ της Νέπτουνας και οι πόντοι στον αιφνιδιασμό 12-2. Ωστόσο το στοιχείο που βγάζει μάτια στη συνολική στατιστική είναι τα ριμπάουντ. Οι Λιθουανοι μάζεψαν 46 συνολικά (έναντι 34 του ΠΑΟΚ) και τα 19 εξ αυτών ήταν επιθετικά.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η αρχή ήταν το ήμισυ του παντός στην Κλαϊπέντα. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 22 πόντους διαφορά από το 9ο λεπτό (28-6) και ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ την ομάδα του Μακσβίτις. Το παράδοξο είναι ότι ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο επιμέρους σκορ τις υπόλοιπες τρεις περιόδους της αναμέτρησης αλλά ηττήθηκε με 13 πόντους διαφορά!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σάχιν (Ιταλία), Κοζλόβσκις (Λετονία), Λούτσις (Λετονία)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-9, 51-32, 68-50, 82-69

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Παλάσιος 16 (11 ριμπάουντ), Τζόνσον 2, Κισιέλιους, Γκιρτζιούνας 7, Ντελινινκάιτις 8, Σεϊμπούτις 17 (3 κλεψίματα), Ζελιόνις 7, Γκάλντικας 6, Μπελιάουσκας, Μπουτκεβίτσιους 19 (8/9 σουτ, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 10, Χρυσικόπουλος 14, Κόνιαρης 10 (6 ασίστ), Τσόχλας 12 (4/4 βολές, 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 4 λάθη), Μαργαρίτης 3, Ζάρας 9, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 7, Τρις 2.

Ομαδικά στατιστικά Νέπτουνας: 29/54 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 9/15 βολές, 45 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 19 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά ΠΑΟΚ: 16/35 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 19/24 βολές, 33 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 14 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στις 5 Δεκεμβρίου θα ξαναπαίξουν οι δύο ομάδες στο Basketball Champions League. Η Νέπτουνας θα πάει στην Τενερίφη για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ισπανική ομάδα, ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί την ίδια ημέρα τη λετονική Βέντσπιλς.