ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ "γονάτισε" την Γκαζιαντέπ στην παράταση

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε εντός έδρας την Γκαζιαντέπ με σκορ 88-84, σε ματς που οδηγήθηκε στην παράταση (78-78).

Nέο εντός έδρας φιλικό έδωσε ο ΠΑΟΚ την Τετάρτη και κέρδισε την Γκαζιαντέπ με σκορ 88-84, σε ματς που κρίθηκε στην παράταση (το σύνολο του Μαρκόπουλου βρέθηκε να χάνει με 74-78 λίγο πριν το τέλος του αγώνα αλλά με αντεπίθεση στο τέλος της κανονικής διάρκειας οδήγησε το ματς στην παράταση).

Στα προηγούμενα δύο ματς κατά την περίοδο της προετοιμασίας ο "Δικέφαλος" είχε κερδίσει την ΜΖT Σκοπίων ενώ είχε χάσει από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έχοντας κατά διαστήματα καλή απόδοση σήμερα (14/9), επιβλήθηκε των Τούρκων που έχουν τεχνικό τον Στέφανο Δέδα. Ο τελευταίος, που παλαιότερα είχε περάσει από τον ΠΑΟΚ, είχε την δυνατότητα να τα πει με στελέχη των "ασπρόμαυρων".

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Γκαζιαντέπ προηγήθηκε με 4-8 ενώ στην συνέχεια έγινε το 4-11 (3/3 τρίποντα οι Τούρκοι). To σύνολο του Δέδα πήρε αέρα 11 πόντων (6-17 στο 5', με τον ΠΑΟΚ να κάνει κακή άμυνα) και ο Μπράιαντ μείωσε σε 8-17. Ο Πέινερς με πέντε σερί πόντους του "έφερε" τον "Δικέφαλο" στο -4 (13-17) και ο Κλάντον έκανε το 15-17. Ο Χρυσικόπουλος ισοφάρισε (17-17) και μετά ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα (18-17, με 12-0 σερί). Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 19-17 υπέρ των "ασπρόμαυρων" που είχαν "σφίξει" πολύ την άμυνά τους.

Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει... φόρα (23-17, με σερί 17-0), οι Τούρκοι σκόραραν μετά από πολύ ώρα (23-19 στο 13') και η Γκαζιαντέπ εκμεταλλευόμενη δύο συνεχόμενα λάθη του Τσόχλα ισοφάρισε (23-23). Το 28-25 διαμορφώθηκε από τον Μπράιαντ, το 32-28 (18') από τον Γλυνιαδάκη και το 34-28 από τον Μαργαρίτη. Ο ΠΑΟΚ πήρε ένα +8 (36-28) και στο ημίχρονο κέρδιζε με 39-30.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 41-35 και σε 41-38 αναγκάζοντας τον Μαρκόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Ο Γλυνιαδάκης "ξεκόλλησε" τον "Δικέφαλο" (43-38), ο ίδιος "έγραψε" το 45-40 (25') αλλά και το 47-42. Ο Μαργαρίτης διαμόρφωσε το 52-45 και το 54-45, η διαφορά έφτασε στο +11 (56-45) και στο 30' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 60-52.

Ο Τσόχλας στο 32' έκανε το 62-52 και εν συνεχεία οι Τούρκοι βρέθηκαν στο -7 (62-55). Ακολούθησε ένα δίποντο του Χρυσικόπουλου (64-55) αλλά η Γκαζιαντέπ μείωσε κι άλλο (64-61 στο 35'). Ο Πέινερς ήταν ο "υπεύθυνος" για το 66-61, όμως με καλάθι και φάουλ από πλευράς των φιλοξενούμενων έγινε το 66-64. Η Γκαζιαντέπ ισοφάρισε (66-66) και μάλιστα πήρε το προβάδισμα στο 38' (66-69).

Ο Κλάντον μείωσε σε 67-69, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +4 (67-71) και ο Μπράιαντ "έφερε" τον ΠΑΟΚ στο -1 (70-71 στο 39'). Η Γκαζιαντέπ "απάντησε" με τρίποντο (70-74), ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 72-74 και ο Μπράιαντ στα 10'' πριν την λήξη "έγραψε" το 75-76 με τρίποντο. Με βολές διαμορφώθηκε το 75-78 (στα 9'') για τους Τούρκους ενώ ο Πέινερς κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και ισοφάρισε (78-78 στα 3'' πριν το τέλος). Στην τελευταία επίθεση, οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (78-78).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Γκαζιαντέπ προηγήθηκε με 78-80 και 78-82, ο Γλυνιαδάκης έκανε το 80-82 ενώ στο 43' το σκορ ήταν 80-84. Ο Τσόχλας σκόραρε (83-84) με τρίποντο και ο Κλάντον κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στα 55'' πριν το τέλος (με καλάθι και φάουλ έκανε το 86-84). Το 88-84 το "έγραψε" ο Τσόχλας και ο ΠΑΟΚ ήταν ο τελικός νικητής του αγώνα (88-84).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-30, 60-52, 78-78 (κ.α.), 88-84.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μιλιένοβιτς 2, Κόνιαρης, Τσόχλας 7 (1), Μπράιαντ 20 (4), Γλυνιαδάκης 14, Χρυσικόπουλος 8, Τέιλορ 2, Σάιμπερτ, Πέινερς 12, Κλάντον 12, Μαργαρίτης 11 (1).

Γκαζιαντέπ (Δέδας): Ράουτινς 21 (3), Οζκανλί, Νουρκάν, Χάισλιπ, Ερόλ 12, Οζκάν 7, Ρούζιτς 7 (1), Μπάλαζιτς 5 (1), Τσέρι 16 (2), Ιβάνοφ.

Μαρκόπουλος: "Κουρασμένη η ομάδα..."

Ο Σούλης Μαρκόπουλος είπε μετά το ματς με την Γκαζιαντέπ: " Βγαίνει η κούραση που υπάρχει. Υπάρχουν κάποιοι παίκτες με μικροπροβλήματα, ο Σάιμπερτ έχει χάσει προπονήσεις ενώ ο Κόνιαρης έχασε μια προπόνηση λόγω ενοχλήσεων στην πλάτη και αυτό ήταν αποτέλεσμα της κούρασης. Ο Μιλιένοβιτς έβγαλε κι αυτός κούραση ενώ κουρασμένοι είναι και οι άλλοι δύο γκαρντ και δεν είναι ακόμα στον ρυθμό που θέλουμε μέσα στο παιχνίδι ώστε να βγάλουν το 100%".

Για τον Μπράντον Τέιλορ ανέφερε: " Οι θέσεις των σέντερ είναι δύσκολες με τον τρόπο που αγωνίζονται ο ΠΑΟΚ. Η θέση του σέντερ έχει πολλές κινήσεις στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ αλλά πιστεύουμε ότι σιγά-σιγά θα βελτιωθεί (σ.σ. ο Τέιλορ)".