ΠΑΟΚ

Ήττα και 2η θέση στο "Expert Jakob Cup" για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε κόντρα στην Μπαϊρόιτ αλλά ηττήθηκε με 66-65 στον τελικό του "Expert Jakob Cup" και κατέκτησε την δεύτερη θέση στο τουρνουά.

Ο ΠΑΟΚ φαίνεται να αποκτάει από νωρίς μία "αγάπη" στα... θρίλερ. Μία ημέρα μετά τη νίκη με 75-74 επί της Μπάμπεργκ , η ομάδα του κόουτς Παπαθεοδώρου είδε την Μπαϊρόιτ να είναι πιο τυχερή στο τέλος και να κερδίζει με 66-65, αφήνοντάς τον στην δεύτερη θέση του τουρνουά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο σε όλο τον αγώνα. Το τέλος της τρίτης περιόδου μάλιστα βρήκε την Μπαϊρόιτ να προηγείται με 55-54, δείγμα ότι ο αγώνας πήγαινε για φινάλε-θρίλερ. Κάτι που επιβεβαιώθηκε στο τέλος.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τους δύο αντιπάλους να σημειώνουν μόλις από 11 πόντους. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεφύγει με 65-57 στο 37', δείχνοντας να ελέγχει το παιχνίδι. Στα τελευταία 3 λεπτά του αγώνα όμως έμεινε χωρίς καλάθι. Και η Μπαϊρόιτ δεν έχασε την ευκαιρία που της παρουσιάστηκε, κλείνοντας τον αγώνα με ένα σερί 9-0, παίρνοντας τη νίκη με 66-65 χάρη σε καλάθι του Μάρεϊ με 23 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο φινάλε, αλλά δε μπόρεσε να εκδηλώσει την τελευταία του επίθεση.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, με τον Κέβιν Ντίλαρντ να προσθέσει 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-39, 55-54, 66-65

Μπαϊρόιτ: Ρόμπινσον 6 (1), Κοξ 2, Λίνχαρτ 8, Ντόρεθ 5 (1), Σέιφερθ 4, Βαλτσάσκι, Αμάζε, Μπρουκς 16, Γιορκ 17 (4), Μάρεϊ 8

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 12 (2), Χρυσικόπουλος 18 (4), Κρουμπαλί 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 11, Ζάρας 5 (1), Καρράς 2, Τρις 3 (1), Κόνιαρης 2, Τζόουνς 8

Photo Credits: Ochsenfoto.de