ΠΑΟΚ

Φιλική νίκη για ΠΑΟΚ κόντρα στην Τσιμπόνα

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε την Τσιμπόνα με σκορ 86-78 και αυτό ήταν το δεύτερο θετικό του αποτέλεσμα στο τουρνουά Royal Cup. "Κλειδί" το καλό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Την δεύτερη του νίκη (είχε προηγηθεί αυτή απέναντι στην Ιντερ Μπρατισλάβας) στο τουρνουά Royal Cup 2015 πήρε το Σάββατο (19/9) ο ΠΑΟΚ. "Θύμα" του "Δικεφάλου" αυτή την φορά ήταν η Τσιμπόνα, την οποία οι "ασπρόμαυροι" κέρδισαν με σκορ 86-78. Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο τελευταίο δεκάλεπτο (78-65 στο 35') και κάπως έτσι έβαλε τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Την Κυριακή στις 15.00 ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Ζλάτορογκ Λάσκο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 9-2 έχοντας πετύχει συνολικά τρία τρίποντα (δύο ο Βασιλειάδης και ένα ο Ντούβνιακ). Ο Τέπιτς έκανε το 11-2 (στο 3'), ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του αγώνα (15-8) και στο 6' "γράφτηκε" το 17-8. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (20-10 στο 7' και 23-12 στο 8') και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 26-17. Στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου η Τσιμπόνα "πατούσε" καλύτερα, στο 13' μείωσε σε 31-25 ενώ μετά βρέθηκε στο -4 (31-27 στο 14'). Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 35-27, οι Κροάτες "πλησίασαν" ξανά τους "ασπρόμαυρους" (37-33 στο 17') και ισοφάρισαν (37-37) στο 18'. Τελικά στο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ νικούσε με 42-41.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου (21') η Τσιμπόνα πέρασε μπροστά με 42-43, ο ΠΑΟΚ όμως "αντέδρασε" (48-43) και στο 14' είχε ένα +5 (51-46). Ο "Δικέφαλος" είχε πάρει διαφορά οχτώ πόντων (59-51) στο 26' μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Βασιλειάδη. Το σκορ έγινε 61-56 στο 28' και στο 30' ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα επτά πόντων (63-56). Ο "Δικέφαλος" άρχισε καλά την τελευταία περίοδο και βρέθηκε στο +11 (69-58) ενώ η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο (78-63 στο 35'). Οι "ασπρόμαυροι" έχοντας... απομακρυνθεί από την Τσιμπόνα δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα όσον αφορά την υπόθεση νίκη (83-72 στο 38') και τελικώς κέρδισαν με 86-78.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 63-56, 86-78.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Ντούβνιακ 12 (1), Τέπιτς 11 (1), Λιάπης 2, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 8, Τσόχλας 4, Δέδας, Μαργαρίτης 4, Κώττας, Μάρκοβιτς 20, Καμάρας, Σαλούστρος 8 (1).

Τσιμπόνα (Ρίματς): Σάντλερ 3 (1), Κρούσιν 9 (2), Χούκιτς 9 (2), Σίγκο 4, Ρόζιτς 11 (1), Κούριτζα 16, Σλάβιτσα 11 (1), Μάβρα 8, Ζίζιτς, Ζούμπατς 7.

Σαλούστρος: "Εχουμε ταλέντο στην επίθεση"

Το δεύτερο του φιλικό έπαιξε το Σάββατο ο Χρήστος Σαλούστρος ο οποίος το προηγούμενο διάστημα είχε υποστεί κάκωση μηνίσκου. Ο Ελληνας φόργουορντ δήλωσε μετά την νίκη του ΠΑΟΚ απέναντι στην Τσιμπόνα: " Ήταν το δεύτερό μας παιχνίδι εδώ και η δεύτερή μας νίκη. Για μένα αυτά είναι τα πρώτα παιχνίδια που παίζω φέτος και η εκτίμηση που μπορώ να κάνω, είτε βλέποντας την ομάδα από έξω, είτε παίζοντας μέσα στο γήπεδο, είναι σίγουρα θετική. Η ομάδα έχει ομοιογένεια και αυτό είναι κάτι πολύ σημαντικό, γιατί το βγάζουμε και στο γήπεδο.

Είμαστε μία ομάδα που έχει αναμφισβήτητο ταλέντο στην επίθεση, με πολλά παιδιά που μπορούν να σκοράρουν, αλλά τα παιχνίδια κερδίζονται από την άμυνα κι αυτό που πρέπει να κρατήσουμε από το σημερινό παιχνίδι είναι και η προσπάθεια που κάναμε στην άμυνα. Σίγουρα θέλουμε βελτίωση, σίγουρα η ομάδα κάνει λάθη και υπάρχουν τομείς που πρέπει να δούμε, αλλά νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο, έχουμε χρόνο μπροστά μας για να δουλέψουμε και να γίνουμε όπως πρέπει όταν θα ξεκινήσουν τα επίσημα παιχνίδια".