ΠΑΟΚ

Φιλική ήττα του ΠΑΟΚ από την Καρσίγιακα

Ο ΠΑΟΚ έχασε από την Καρσίγιακα με σκορ 80-72 και έτσι ολοκλήρωσε την παρουσία του στο τουρνουά Pinar Cup 2015 έχοντας τρεις ήττες.

Νέα ήττα για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά της Σμύρνης... Ο "Δικέφαλος" το Σάββατο έχασε από την Καρσίγιακα με σκορ 80-72 και ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Pinar Cup 2015 με τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα (ο ΠΑΟΚ την Πέμπτη έχασε από την Τράμπζονσπορ και την Παρασκευή από την Ανκαρα).

Το σημερινό (3/10) παιχνίδι βέβαια ήταν το πιο δύσκολο για τον ΠΑΟΚ καθώς αντιμετώπισε την πρωταθλήτρια Τουρκίας (Καρσίγιακα) και ο "Δικέφαλος" είχε θετική παρουσία στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα (ήταν μπροστά με 62-63 στην τέταρτη περίοδο ενώ ισοφάρισε σε 72-72). Πλέον για τους "ασπρόμαυρους" το επόμενο ματς είναι αυτό με το Ρέθυμνο που θα γίνει στις 7/10 στο "Παλατάκι" για τον θεσμό του Κυπέλλου.

Στο 2' ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 5-6 ωστόσο η Καρσίγιακα μετά προηγήθηκε με 10-6. Με ένα σερί 0-6 ο "Δικέφαλος" βρέθηκε ξανά... πάνω από τους Τούρκους (10-12 στο 6'), οι οποίοι πάντως "αντέδρασαν" στην συνέχεια (15-12). Με τρίποντο του Τσόχλα διαμορφώθηκε το 17-18 και αυτό ήταν το σκορ στο 10'.

Η Καρσίγιακα άρχισε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-18 στο 11' και 25-21), ο Τσόχλας "χτύπησε" από τα 6.75 (25-24) και στο 15' οι Τούρκοι ήταν στο +6 (32-26). Η διαφορά "ανέβηκε" κι άλλο (34-26 και 36-28), ο Βασιλειάδης έκανε το 36-31 και στο 41-31 δέχτηκε τεχνική ποινή ο πάγκος του ΠΑΟΚ (υπήρχαν έντονες διαμαρτυρίες). Ετσι η Καρσίγιακα βρέθηκε στο +11 (42-31) αλλά στο ημίχρονο κέρδιζε με 42-36 (πέτυχε τρίποντο στην λήξη ο Κακαρούδης ο οποίος ήταν πολύ καλός).

Στο 22' ο ΠΑΟΚ ήταν στο -7 (47-40), ο Βασιλειάδης ήταν ο "υπεύθυνος" για το 49-43 και με καλάθι του Ντούβνιακ έγινε το 52-45. Η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους στο 27' (53-50), ο Τέπιτς "έφερε" τον "Δικέφαλο" στο -2 (54-52) και μετά οι "ασπρόμαυροι" ισοφάρισαν σε 54-54. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 56-57 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο Τσόχλας έκανε με τρίποντο το 59-60 και με αντίστοιχο τρόπο ο Κακαρούδης "έγραψε" το 62-63. Στο 65-63 υπήρχαν νέες διαμαρτυρίες στους διαιτητές από πλευράς ΠΑΟΚ, όπως είχε γίνει και στο πρώτο ημίχρονο και στο 35' το σκορ ήταν 69-63. Ο "Δικέφαλος" μείωσε σε 69-66 και σε 72-69 στο 37', ο Κακαρούδης ισοφάρισε (72-72) αλλά με καλάθι και φάουλ διαμορφώθηκε το 75-72 στο 38'. Στην συνέχεια οι Τούρκοι με τρίποντο πήραν αέρα έξι πόντων (78-72) στο 39' και ο ΠΑΟΚ μετά... δεν προλάβαινε να αντιδράσει (ήττα με 80-72).

Δεκάλεπτα: 17-18, 42-36, 56-57, 80-72

Καρσίγιακα (Σαρίτσα):Ράγκλαντ 17 (3), Παλάσιος 10, Μπαιγκούλ 12 (2), Γκιουβέν 3, Αλτιντιγκ 9 (3), Γκονλούμ 8 (1), Γκάμπριελ 13, Κάρτερ 4, Σιπάχι 4, Σεντούρκ

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος):Ντούβνιακ 2, Τέπιτς 9 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 17 (5), Κακαρούδης 20 (6), Τσόχλας 12 (4), Δέδας 2, Κώττας, Μπάλαμπαν 4, Μάρκοβιτς 6