ΠΑΟΚ

Εύκολη νίκη επί του Απόλλωνα

Ο ΠΑΟΚ, αποδίδοντας ιδιαίτερα καλά αμυντικά και δίχως να δυσκολευτεί, κέρδισε εκτός έδρας τον Απόλλων Πατρών με 44-57.

Δεύτερο συνεχόμενο φιλικό που άρεσε ο ΠΑΟΚ... Ο "Δικέφαλος" επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλων Πατρών με 44-57, με τους παίκτες του Μαρκόπουλου μετά το ματς με την Καβάλα να δείχνουν και στο ματς της Παρασκευής πως αμυντικά κάνουν... καλή δουλειά.

Πολύς καλoί στο φιλικό με τον Απόλλων ήταν οι Καλλές και Δέδας, άρεσε ο Μαργαρίτης (στο ντεμπούτο του), ενώ την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του ΠΑΟΚ έκαναν οι Παπαδόπουλος και Χάτσερ.

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος είχε καθόλη την διάρκειά του τον έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκε με 2-6 για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 11-14 και τον Καλλέ να έχει πετύχει έξι πόντους. Στο μεσοδιάστημα (του πρώτου δεκαλέπτου) μπήκε στο ματς και ο Λάζαρος Παπαδόπουλος, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Χάτσερ να πάρει τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής.

Ο "Δικέφαλος" έκανε το 13-19 (με καλάθι του Μαργαρίτη, πρώτη εμφάνιση και γι' αυτόν), ενώ ο Χάτσερ διαμόρφωσε το 15-23. Το ημίχρονο τελικώς έληξε με 22-25 για τον "Δικέφαλο", ο οποίος στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε ξανά στο +8 (26-34) με τρίποντο του Δέδα και στο +10 (26-36) με δίποντο του Χαραλαμπίδη.

Ο Δέδας... δεν σταματούσε να σκοράρει και η διαφορά έφτασε στους 16 (29-45). Σταθερά ο "Δικέφαλος" είχε ένα μεγάλο προβάδισμα (35-51 στο 36') στην συνέχεια, με τον αγώνα να λήγει τελικά με 44-57.

Απόλλων: Κίτον 13, Αργυρόπουλος 10, Γουόκερ 6, Γκόρντον 4, Λυμπέρης 4, Πέτροβιτς 2, Λιανός 3, Κόλοου 2

ΠΑΟΚ: Καλλές 13, Τσαιρέλης 5,Χαραλαμπίδης 10 (1), Παπαδόπουλος 6, Μαργαρίτης 7 (1), Χάτσερ 2, Δέδας 8 (2), ΜακΓκραθ 4, Κασελάκης 2