ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Παναθηναϊκός - Ερυθρός Αστέρας 70-64

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε τους Ερυθρού Αστέρα με 70-64, παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα (70-64), πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη βρήκε λύσεις στα πρώτα 20 λεπτά του ματς από τον Μάικ Μπράμος και στην επανάληψη είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη.

Να θυμίσουμε ότι από το "τριφύλλι" δεν έπαιξαν ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος βρίσκεται στην Αθήνα και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς που είχε ολιγοήμερη άδεια μετά τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κροατίας.

Από τον Παναθηναϊκό ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, σημειώνοντας 18 πόντους, με τους Μασιούλις και Μπράμος να έχουν από 11.

Ο αγώνας:

Ο Ρακόσεβιτς θα κάνει το 4-2 για τον Ερυθρό Αστέρα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Μάικ Μπράμος να ισοφαρίζει σε 4-4. Ο Κίτσεν με τέσσερις διαδοχικούς πόντους θα σημειώσει το 8-4 για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, η οποία ανέβαζε σιγά - σιγά την απόδοση της.

Ο Ερυθρός Αστέρας θα μειώσει σε 8-6 για τους Σέρβους, ενώ 1.41'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου θα κάνει το 8-8. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 1/2 βολές θα κάνει το 9-8 και ο Μπράμος με εύστοχο σουτ τριών πόντων θα πετύχει το 12-8 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Τσβέτκοβιτς θα μειώσει σε 12-10, αλλά ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, ο οποίος ήταν αμφίβολος θα ανεβάσει την διαφορά και πάλι στους τέσσερις πόντους για το "τριφύλλι". Στο μισό λεπτό που απέμενε το σκορ δεν άλλαξε, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 14-12 την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χάρης Γιαννόπουλος θα σημειώσει το 16-12 για τους "πράσινους" και ο Μασιούλις θα κάνει το 18-12, με τον Παναθηναϊκό να παίζει πολύ καλή άμυνα σε εκείνο το διάστημα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Παρόλα αυτά, οι Σέρβοι θα μειώσουν σε 18-16 για να ανεβάσει και πάλι την διαφορά για τον Παναθηναϊκό ο Άρμστρονγκ.

Οι "πράσινοι" θα συνεχίσουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και θα καταφέρουν να κλείσουν το ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντους (30-23) κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Από το "τριφύλλι" ο Μάικ Μπράμος ήταν πρώτος σκόρερ με 11 πόντους.

Ξέφυγε στη συνέχεια...

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο θα μειώσει σε 32-29, αλλά ο Κίτσεν θα σημειώσει το 34-30. Οι Σέρβοι θα μειώσει σε 34-33 κι ενώ απέμεναν 5 λεπτά για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με δύο εύστοχες βολές θα κάνει το 36-33 για τον Παναθηναϊκό.

Οι "πράσινοι", όμως θα καταφέρουν να αποσπαστούν και πάλι με τέσσερις πόντους (40-36), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, ενώ ο Τσαρτσαρής με καλάθι θα ανεβάσει το σκορ στο 43-37.

Ο Ξανθόπουλος θα κάνει το 45-37, με τον Κάτιτς να μειώσει σε 45-39 για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Πάνκο θα καταφέρει να σημειώσει το 47-39, σκορ με το οποίο θα ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας θα πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (49-45), όμως ο Σχορτσανίτης με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή θα κάνει το 52-45. Στη συνέχεια οι "πράσινοι" θα ανεβάσουν την διαφορά στους δέκα πόντους (57-47), επιβάλλοντας το παιχνίδι τους κόντρα στους Σέρβους.

Ο Παναθηναϊκός θα διατηρήσει χωρίς δυσκολίες το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 30-23, 47-39, 70-64.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης β.: 20/22, διπ.: 19/38, τρ.: 4/14, ριμπ.: 35, ασ.: 12, λ.: 17, Κλ.: 10): Μπράμος 11(3), Πάνκο 9(1), Ματσιούλις 11, Άρμστρονγκ 2, Τσαρτσαρής 2, Κίτσεν 10, Ξανθόπουλος 3, Γιαννόπουλος 4, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 18.

Ερυθρός Αστέρας (Λάζιτς β.: 14/22, διπ.: 19/38, τρ.: 4/21, ριμπ.: 29, ασ.: 6, λ.: 14, κλ.: 7): Σιμόνοβιτς 1, Σάβοβιτς 4(1), Ρακόσεβιτς 11(1), Μπράουν 14, Κόβιτς 4, Άλμοντ 6(1), Ραντοβόγεβιτς 10(2), Κάτιτς 5, Σούμποτιτς 2, Τσβέτκοβιτς 7, Σμίλιανιτς, Μίτροβιτς.