ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Εφές Αναντολού - Παναθηναϊκός 84-76

Ο Παναθηναϊκός έδειξε καλά στοιχεία, αλλά είχε πρόβλημα στην επίθεση, χάνοντας τελικά με σκορ 84-76 από την Εφές στην πρεμιέρα του "Two Nations Cup". Τραυματίστηκαν οι Διαμαντίδης, Καλάθης

Στην πρεμιέρα του τουρνουά της Κωνσταντινούπολης, ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα μέσα στις δύο ρακέτες καθώς ο Μάριτς δεν ήταν σε καλή μέρα και ο Μπατίστ απουσίαζε.

Οι Μπάρατς και Μπατίστα έκαναν πάρτι μέσα στις δύο ρακέτες, όμως το μεγάλο όπλο για τους "πράσινους" ήταν ο αιφνιδιασμός όπου έτρεχαν με κάθε ευκαιρία. Πάντως, τα βιαστικά τελειώματα σε συνδυασμό με τους τραυματισμούς των Διαμαντίδη και Καλάθη ήταν καθοριστικά για την ήττα.

Λίγο πριν το τέλος της γ΄περιόδου ο Διαμαντίδης υπέστη διάστρεμμα στο δεξί του πόδι και αποχώρησε από το ματς, ενώ στο δ' δεκάλεπτο τον ακολούθησε στον πάγκο και ο Καλάθης ο οποίος είχε κάνει πολύ καλό ματς αλλά τραυματίστηκε στο μάτι.

Ο Γιασικεβίτσιους που ήρθε από τον πάγκο δεν κατάφερε να προσφέρει και η ήττα ήρθε φυσιολογικά για τους παίκτες του Ομπράντοβιτς που είδε όσα ήθελε να δει. Στο 39' η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους (82-70), αλλά οι "πράσινοι" κυνήγησαν το σκορ και μείωσαν στους 6 (82-76) υποχρεώνοντας τον Σαρίτσα να καλέσει άμεσα σε τάιμ άουτ.

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τους Μάριτς, Λόγκαν, Καλάθης, Διαμαντίδη και Σμιθ και προηγήθηκε με 0-5 και 2-7 δείχνοντας να ελέγχει στα πρώτα λεπτά τον αγώνα. Πάντως, μία τεχνική ποινή στον Ομπράντοβιτς από τον Χρήστο Χριστοδούλου άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα και η Εφές με σερί 10-0 ξέφυγε με 12-7 στο 5'.

Οι Τούρκοι διατήρησαν το προβάδισμα και μία διαφορά 5 πόντων (14-9), πριν ο Τσαρτσαρής ισοφαρίσει σε 14-14 στο 9' . Τελικά, η Εφές ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-15 και τον Ομπράντοβιτς να κάνει συνεχόμενες αλλαγές στην πεντάδα του, δοκιμάζοντας πολλά σχήματα.

Με την έναρξη της β' περιόδου, οι "πράσινοι" έφτασαν τα 6 λάθη και ο Καϊμακόγλου άφησε στη θέση του τον Σμιθ ο οποίος έδειχνε σε καλύτερη κατάσταση, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Στο 15' η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 10 πόντους (29-19), όμως ο Παναθηναϊκός σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά, με όπλο την άμυνα του και τον αιφνιδιασμό.

Οι καλές επιλογές στην επίθεση, έκαναν το σκορ 31-32 στο 18' υπέρ των "πράσινων" οι οποίοι έτρεχαν ένα επιμέρους σκορ 13-2. Ο Σουρίτσα κάλεσε δύο διαδοχικά τάιμ άουτ αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι άμεσα και ο Παναθηναϊκός έφυγε για τα αποδυτήρια στο +2 χάρη σε τρίποντο του Σάτο που έγραψε το 33-35.

Τραυματίες "Μήτσος", Καλάθης και ήττα

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να ξεφύγει και πάλι στο σκορ. Ένα επιμέρους 14-4 ήταν άλλωστε αρκετό για τους παίκτες του Σουρίτσα που βρέθηκαν στο +8 (47-39) έχοντας βελτιώσει αισθητά την άμυνά τους και τις επιστροφές τους.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 47-44 με τον Καϊμακόγλου να δίνει ανάσα στην επίθεση και τον Νικ Καλάθη να οργανώνει καλά το παιχνίδι της ομάδας του. Το 62-56 δεν ήταν απαγορευτικό για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο οποίος ήθελε να δει το βαθμό ετοιμότητας της ομάδας του σε ένα πραγματικό δύσκολο παιχνίδι.

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν την δ' περίοδο με ένα σερί 7-0 που τους έδωσε την ευκαιρία όχι μόνο να μειώσουν αλλά να πάρουν και πάλι το προβάδισμα (62-63). Πάντως, στη συνέχεια ήταν η σειρά της Εφές να τρέξει ένα σερί 6-0 και να ξεφύγει με 68-63.

Ένα τρίποντο του Βούγιατσιτς στο 37' ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει. Η διαφορά άγγιξε και τους 12 πόντους (82-70), πριν οι "πράσινοι" καρδιοχτυπήσουν τον Ουφούκ Σαρίτσα να καλέσει τάιμ άουτ στα 14'' πριν τη λήξη. Τελικά, το 84-76 έγραψε ο Σαβάνοβιτς με καλάθι στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 33-35, 62-56, 84-76

Εφές (Σαρίτσα): Μπάλμπαϊ 2, Ιλιέφσκι 3(1), Κίνσεϊ 6, Ακιόλ 2, Τουντσερί, Μπατίστα 15(8 ριμπ.), Βούγιασιτς 16(2), Σαβάνοβιτς 5(1), Ιλιασόβα 14(4/4 διπ.), Κούγκο 4, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 15

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μάριτς 4 (6 ριμπ.), Λόγκαν 10(1), Σάτο 10(1), Π. Καλάθης, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 7(1), Βουγιούκας 3, Ν. Καλάθης 15(4/5 διπ., 2/3 τριπ., 4 ασίστ), Σμιθ 10(1 και 6 ριμπ.), Καϊμακόγλου 10(5 ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 1