ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Το νέο "4άρι" του Ολυμπιακού: Κάιλ Γουίλτζερ

Houston Rockets forward Kyle Wiltjer (30) in the second half of an NBA basketball game late Friday, Dec. 2, 2016, in Denver. The Rockets won 128-110. (AP Photo/David Zalubowski) AP PHOTO/DAVID ZALUBOWSKI

Την απόκτηση του 25χρονου Αμερικανού πάουερ-φόργουορντ, Κάιλ Γουίλτζερ, ανακοινώνει ο Ολυμπιακός, όπως μετέδωσε ο Sport24Radio 103,3 και ο διευθυντής του σταθμού Παντελής Διαμαντόπουλος.

Ο Ολυμπιακός βρήκε τον (προσωρινό) αντικαταστάτη του τραυματία Κιμ Τιλί (θα επιστρέψει από τις αρχές Μάρτη και μετά) στην θέση "4" στο πρόσωπο του 25χρονου (20/10/1992) Καναδού, Κάιλ Γουίλτζερ (Kyle Wiltjer), ο οποίος έχει ύψος 2.08μ. Την απόκτηση του γνωστοποίησε η πειραϊκή ΚΑΕ, ενώ το "deal" το ανέφερε στον αέρα του Sport24Radio 103,3 και ο διευθυντής του σταθμού, Παντελής Διαμαντόπουλος.

Ο Κάιλ Γουίλτζερ είναι ο γιος του του παλαίμαχου μπασκετμπολίστα, Γκρεγκ Γουίλτζερ, ο οποίος αγωνίστηκε στον Άρη στο παρελθόν (1987-1989). Ο Κάιλ Γουίλτζερ ήταν πρωταθλητής στο NCAA με το κολέγιο του Kentucky, όντας συμπαίκτης με τον σούπερ-σταρ των Πέλικανς, Άντονι Ντέιβις. Στη D-League με τη θυγατρική των Houston Rockets είχε πέρσι 20.5 πόντους (με 37.7% στα τρίποντα), 6.4 ριμπάουντ και 1.7 ασίστ κατά μέσο όρο. Στο ΝΒΑ αγωνίστηκε με το Χιούστον την σεζόν 2016-17, συμμετέχοντας σε 14 ματς.

Κύριο χαρακτηριστικό του, η ικανότητα του στο περιφερειακό σουτ, όντας ένας πάουερ-φόργουορντ που αρέσκεται να παίζει μακριά από το καλάθι σαν "Strech Four". Δεν είναι σκληρός παίκτης και έχει έφεση πρώτα στην επίθεση και μετά στην άμυνα. Έχει μεγάλο κορμί (2.08), έχει ικανότητα στα ριμπάουντ και αυτό που μπορεί κυρίως να δώσει είναι το αξιόπιστο σουτ από την περιφέρεια. Μέχρι πρότινος, αγωνιζόταν στην θυγατρική ομάδα των Ρόκετς, συμφώνησε ακολούθως με την αντίστοιχη των Ράπτορς, αλλά δεν αγωνίστηκε ποτέ, καθώς πήρε μεταγραφή στον Ολυμπιακό.

AP Photo/David Zalubowski

Τα στατιστικά του στο Κολέγιο:

2011-12-Κεντάκι: 5 πόντοι, 44.4% δίποντα, 43.2% τρίποντα, 1.8 ριμπάουντ, 0.4 ασίστ, σε 40 ματς, 11.6 λεπτά συμμετοχής

2012-13-Κεντάκι: 10.2 πόντοι, 48.4% δίποντα, 36.7% τρίποντα, 4.2 ριμπάουντ, 1.5 ασίστ, σε 33 ματς, 23.8 λεπτά συμμετοχής

2014-15-Γκονζάγκα: 16.8 πόντοι, 57.6% δίποντα, 46.6% τρίποντα, 6.2 ριμπάουντ, 1.9 ασίστ, σε 38 ματς, σε 27.6 λεπτά συμμετοχής

2015-16-Γκονζάνγκα: 20.4 πόντοι, 52.6% δίποντα, 43.7% τρίποντα, 6.3 ριμπάουντ, 1.5 ασίστ, σε 36 ματς, σε 33.6 λεπτά συμμετοχής