ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 77-64

Την πρώτη του νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας σημείωσε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε την Μπεσίκτας με 77-64 (vid)

Χωρίς να δυσκολευτεί ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΣΕΦ της Μπεσίκτας με 77-64 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την απόδοση τους και χωρίς να εντυπωσιάσουν έκαμψαν την αντίσταση των Τούρκων.

Οι Πειραιώτες με αυτόν τον τρόπο έχουν ρεκόρ 1-1 στον ΣΤ' όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενώ η περυσινή πρωταθλήτρια Τουρκίας έχει πλεον 0-2, καθώς είχε προηγηθεί και η ήττα στην Κωνσταντινούπολη από την Χίμκι.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι έμεινε εκτός δωδεκάδας, από την στιγμή που είναι ακόμα νωρίς και ο Γεωργιανός δεν έχει αφομοιώσει τα συστήματα και την τακτική της ομάδας.

Επόμενη αναμέτρηση για τους "ερυθρόλευκους" το παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα στη Βαρκελώνη και ακολουθεί εκείνο με την Σιένα στο ΣΕΦ για την τεταρτη αγωνιστική.

Ο αγώνας:

Ο Ολυμπιακός θα μπει δυνατά και ο Κάιλ Χάινς σημείωσε χωρίς δυσκολίες το πρώτο καλάθι του αγώνα (2-0). Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά ο Τζέρελς βρήκε λύσεις για τους Τούρκους, ισοφαρίζοντας σε 4-4 στο 4ο λεπτό, με τον Σπανούλη έπειτα από 1/2 βολές να πετυχαίνει το 5-4 για τον Ολυμπιακό. Ο Πάουελ έκανε το 7-4, με τον Ερμάν Κουντέρ να καλεί τάιμ άουτ πέντε λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 9-4, με τον Μάρκοτα να μειώνει σε 9-6. Ο Έλληνας φόργουορντ και πάλι έκανε το 11-6, αλλά ο Τζέρελς με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 11-9. Ο Πρίντεζης έκανε το 13-9, όμως ο Μάρκοτα με δύο εύστοχες βολές μείωσε ξανά σε 13-11, προτού ο Περπέρογλου ανεβάσει την διαφορά στους τέσσερις πόντους (15-11). Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε το 17-13 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων σημείωσε το 20-13, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι "ερυθρόλευκοι" προσπάθησαν να επιβάλουν το παιχνίδι τους, αλλά ο Τσετίν με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε στους τέσσερις (20-16). Ο Άντιτς έκανε το 23-16, ο Τζέρελς μείωσε σε 23-18 και ο Έισι Λο με όμορφη προσπάθεια ανέβασε την διαφορά στους επτά πόντους (25-18), αναγκάζοντας τον Κουντέρ να πάρει τάιμ άουτ.

Στο 14ο λεπτό ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο και εύστοχη συμπληρωματική βολή ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους εννέα πόντους (29-20). Ο Λο έκανε το 31-20, με τους Τούρκους να μειώνουν σε 31-23 και τον Άντιτς να κάνει το 33-23 στο 16'. Ο Ακίν μείωσε σε 36-27 για τους φιλοξενούμενους στο 19ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 37-27.

Διατήρησε τον έλεγχο

Στην τρίτη περίοδο ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 40-27 με εύστοχο σουτ τριών πόντων και ο Γιώργος Πρίντεζης με ακόμα ένα εύστοχο σουτ από τα 6μ.75 σημείωσε το 43-27. Ο Νάλγκα μείωσε σε 43-29 για την Μπεσίκτας και ο Σπανούλης σημείωσε το 45-29 στο 22'. Οι Τούρκοι, όμως με συγκέντρωση στο παιχνίδι τους κατάφεραν να μειώσουν στους δέκα με τον Τζέρελς (45-35), αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Μάρκοτα με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε ακόμα περισσότερο την διαφορά (45-38), κάνοντας ένα σερί 9-0 για τους Τούρκους. Ο Βασίλης Σπανούλης, όμως με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους δέκα πόντους και πάλι (48-38). Ο Πρίντεζης έκανε το 50-41, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου 1:55'' πριν το τέλος σημείωσε το 55-41. Ο Κάιλ Χάινς ανέβασε την διαφορά στους 14 (57-43) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 57-46, έπειτα από τρεις εύστοχες βολές του Κρίστοφερ.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα η Μπεσίκτας προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο εύστοχες βολές του Παπανικολάου έκανε το 59-46 στο 33' για να σημειώσει ο Γκιουλέρ το 59-49. Ο Κάιλ Χάινς χωρίς δυσκολίες έκανε το 61-49 για τον Ολυμπιακό, με τον Γιούινγκ να ρίχνει και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους (61-51).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους, αλλά ο Χάινς "έκοψε" τον Γιούινγκ και ο Κώστας Σλούκας πέτυχε με δύο εύστοχες βολές το 63-51. Ο Χάινς έκανε το 65-51 και ο Άντιτς με 2/2 βολές ανέβασε την διαφορά στους 16 πόντους (67-51). Οι Τούρκοι μείωσαν σε 67-53 και ο Σπανούλης πέτυχε το 69-53. Ο Πάουελ 1:14 πριν το τέλος πέτυχε το 73-57, ο Λο ανέβασε την διαφορά στο 75-57 για να φτάσουν τελικά οι "ερυθρόλευκοι" στην πρώτη τους νίκη στο "Top-16" της Ευρωλίγκας με 77-64

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 37-27, 57-46, 77-64.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 7(1), Σπανούλης 18(2), Περπερογλου 2, Σλούκας 9(2), Πάουελ 7, Πρίντεζης 14(2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης.

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούινγκ 15(1), Γκιουλερ 5, Ακίν 2, Φάλκερ 4, Τσετίν 5(1), Μάρκοτα 14(2), Κρίστοφερ 4, Νάλγκα 2, Οζέρ, Τζέρελς 13.