ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 69-60

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, παίζοντας καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, κερδίζοντας την Φενέρμπαχτσε με 69-60. Σπουδαίο ματς από τον "μπόμπερ" Πέτγουεϊ (14π, 4/8τρ, 4ρ).

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο (26-13 και 21-13), δίνοντας έμφαση στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, επιστρέφοντας με αυτόν τον τρόπο στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι από την Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς και την κέρδισαν δίκαια με σκορ 69-60, κατακτώντας με αυτόν τον τρόπο την τρίτη θέση στο τουρνουά Gloria Cup, το οποίο διεξήχθη στην Κωνσταντινούπολη. Οι ερυθρόλευκοι από την στιγμή που βρήκαν ρυθμό στο παιχνίδι τους έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, εκτοξεύοντας την διαφορά έως και το +19 (33-52) στο 25', χαλαρώνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο (10-18).

Κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο "μπόμπερ" Πέτγουεϊ, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους (2/3δ, 4/8τρ, 4ρ), ξεκινώντας το ματς με 4/5 (!) τρίποντα. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Σπανούλης (13π, 2κλ, 2/3τρ, 2ασ, 6 κερδισμένα φάουλ) και Λοτζέσκι (8π, 2/4τρ, 4ασ), έδωσε ρυθμό στην ομάδα με το παιχνίδι του ο Σλούκας (7π, 1ασ), έπαιξε για 30 λεπτά ο Μάντζαρης (3ασ, 4ρ), συνείσφεραν κυρίως στο κομμάτι των ριμπάουντ οι Πρίντεζης (6π, 6ρ) και Χάντερ (6π, 8ρ), με τον κόουτς Μπαρτζώκα να δοκιμάζει στο παιχνίδι και σχήμα με τρία γκαρντ, δοκιμάζοντας στο "3" τους Κατσίβελη και Χριστοδούλου. Δεν αγωνίστηκε ο Σίμονς. Από τους Τούρκους, οι οποίοι βρέθηκαν σε κακή μέρα, ξεχώρισε ο Σαβάς (14π, 4ρ).

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο παιχνίδι από την δεύτερη περίοδο και μετά, βγάζοντας καλές άμυνες και τρέχοντας στον αιφνιδιασμό, βρίσκοντας λύσεις και στο σετ-παιχνίδι με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα σουτ. Είχε θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (17/13), ικανοποιητικό ποσοστό από την περιφέρεια (10/26τρ-38%) το οποίο ήταν καλύτερο αλλά το χάλασε προς το τέλος του παιχνιδιού, πήρε την μάχη στα ριμπάουντ (38-33, με 14 επιθετικά), ενώ μέτρησε και 7 κλεψίματα στο ματς. Οι Τούρκοι ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75 μέτρα (2/14τρ), μετρώντας και 14 λάθη.

Άστοχα σουτ, άμυνα και το προβάδισμα η Φενέρμπαχτσε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη και Ντάνστον. Οι Πειραιώτες κυκλοφορούσαν γρήγορα την μπάλα στις πρώτες τους επιθέσεις, αλά ήταν άστοχοι, τόσο κοντά στο καλάθι, όσο καια πό την περιφέρεια, με την Φενέρμπαχτσε στο 3' να προηγείται με 0-4. Ο Πρίντεζης σημείωσε το πρώτο καλάθι για την ελληνική ομάδα το οποίο ήταν και το μοναδικό για τους ερυθρόλευκους στο πρώτο πεντάλεπτο (2-6), καθώς δυσκολευόντουσαν να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι (2-6).

Ο Ντάνστον στη συνέχεια αξιοποίησε την πάσα του Σπανούλη στο "ζωγραφιστό", με τον Ολυμπιακό να έχει την διάθεση να πάρει σκορ κοντά στο καλάθι. Ο Χάντερ πέρασε στο ματς, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα και τον Σπανούλη με σουτ από μέση απόσταση να μειώνει σε 6-8. Ο Μπαρτζώκας στη συνέχεια δοκίμασε σχήμα με τρία γκαρντ (Μάντζαρης, Σπανούλης, Κατσίβελης, Πέτγουεϊ, Χάντερ), με τον Μπιέλιτσα από την περιφέρεια να "γράφει" το 8-15, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Πέτγουεϊ (11-15), με το 12-15 να είναι το σκορ της πρώτης περιόδου.

"Μπόμπερ" ο Πέτγουεϊ, βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός και ξέφυγε στο σκορ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τρία γκαρντ (Μάντζαρη, Σλούκα, Κατσίβελη, Πέτγουεϊ, Χάντερ), με τον Σλούκα να μπαίνει "ζεστός" και να πυροβολεί από την περιφέρεια. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες, αφού έβγαλαν άμυνες, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό, με τον "καυτό" Πέτγουεϊ να συνεχίζει να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, τελειώνοντας και τις φάσεις στο transition, με τους Πειραιώτες να μετρούν σερί 9-0, έχοντας το προβάδισμα με σκορ 20-15 στο 12', βρίσκοντας ρυθμό στο παιχνίδι τους. Χριστοδούλου-Λαφαγιέτ μπήκαν στο ματς, με τον εντυπωσιακό Πέτγουεϊ να μετρά 3/3 (!) τρίποντα και να φτάνει τους 11 πόντους σε διάστημα τριών (!) λεπτών. Ο Σλούκας στη συνέχεια έδωσε μία εκπληκτική alley-oop ασίστ στον Πέτγουεϊ, ο οποίος κάρφωσε με θεματικό τρόπο την μπάλα, "γράφοντας" το 25-19, με τον Καββαδά να παίρνει χρόνο συμμετοχής στο ματς.

Ο Σλούκας βοηθούσε την ομάδα σε δημιουργία και άμυνα, βγάζοντας μπόλικη ενέργεια στο παρκέ, με τον Ολυμπιακό να κυκλοφορεί γρήγορα την μπάλα, βγάζοντας ελεύθερα σουτ και τον Λοτζέσκι να εκτελεί από τη γωνία, αυξάνοντας την διαφορά στο +9 (30-21) στο 17'. Ο Πρίντεζης επέστρεψε στο παρκέ ευστοχώντας με το "πεταχτάρι" του (32-25), με τον Σπανούλη να γυρίζει στην αναμέτρηση ύστερα από αρκετά λεπτά. Οι Πειραιώτες έπαιζαν καλή άμυνα, έχοντας περιορίσει τους Τουρκους, με τον αρχηγό με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +11 (38-27), με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με 38-29, έχοντας πραγματοποιήσει ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο σε επίθεση και άμυνα (26-13).

Η ομάδα βραβεύτηκε για την κατάκτηση της 3ης θέσης

Καλή άμυνα από τους Πειραιώτες και η διαφορά στο +19

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στο ματς με του Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Χάντερ, με τον τρομερό Πέτγουεϊ να ευστοχεί ξανά από τα 6.75 μέτρα (4/5τρ), με τον ίδιο τρόπο βρήκε τον δρόμο στον καλάθι και ο Μάντζαρης, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με +17 (48-31) χάρη σερ σερί πόντους του Χάντερ. Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα έχοντας... βραχυκυκλώσει τους Τούρκους, ο Λοτζέσκι "πυροβολούσε" από τα 6.75 μέτρα, με τον Σπανούλη να φέρνει την διαφορά στο +19 (33-52) στο 25'.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε... ανάσα με ένα μικρό σερί 4-0 (52-37), ο Ολυμπιακός συνέχισε με τρία γκαρντ (Λαφαγιέτ, Σλούκα, Κατσίβελη, Πρίντεζη, Ντάνστον), με τους Πειραιώτες να ψάχνουν στην επίθεση τον Ντάνστον (55-39). Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι έψαξαν τα ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια, αλλά οι Λαφαγιέτ-Κατσίβελης αστόχησαν, με τους ερυθρόλευκους να βγάζουν καλές άμυνες και να τρέχουν στον αιφνιδιασμό, με τους Πρίντεζη και Σλούκα να διαμορφώνουν το 59-42, το οποίο και ήταν το σκορ στο 30'.

Έπεσε ο ρυθμός, ροκάνισαν την διαφορά οι Τούρκοι

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Κατσίβελη, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Σαβάς να μειώνει σε 59-46, αλλά ακολούθως ο Σλούκας με ντράιβ βρήκε τον δρόμο στο καλάθι. Οι Πειραιώτες είχαν χάσει τον ρυθμό τους στην επίθεση, κάνοντας ορισμένα λάθη στην κυκλοφορία της μπάλας, δείχνοντας σημάδια χαλάρωσης. Ο Σπανούλης με τρίποντο έκανε το σκορ 64-49, προσφέροντα επιθετική τόνωση στους ερυθρόλευκους στο 35'.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού είχε πέσει, ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Χάντερ, με τους Τούρκους να πιέζουν και να μειώνουν το σκορ σε 67-57, δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ρυθμό στην επίθεση και ύστερα από ώρα βρήκαν τον δρόμο στο καλάθι με τον Καββαδά (69-57), με τους Πειραιώτες να κερδίσουν την Φενέρμπαχτσε με σκορ 69-60, κατακτώντας την τρίτη θέση στο τουρνουά Rixos Cup.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 38-29, 59-42, 69-60

Ανά δεκάλεπτο: 12-15, 26-13, 21-13, 10-18

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 16 (4τριπ, 4ριμπ, 1κοψ), Χάντερ 6 (8ριμπ), Ντάνστον 6 (2κλεψ, 2κοψ), Σπανούλης 13 (2τριπ, 2ασ, 2κλεψ), Σλούκας 7 (1τριπ), Πρίντεζης 6 (6ριμπ), Μάντζαρης 3 (1τριπ, 4ριμπ, 3ασ), Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 2 (3ασ), Λοτζέσκι 8 (2τριπ,4ασ)

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ(Ομπράντοβιτς): Γκούντελοκ 8, Χίκμαν 3, Μπιέλιτσα 5 (1), Μαχμούτογλου 5 (1), Τσετίν 4, Αλντιτιτζ 1, Σαβάς 14, Ζόριτς 6, Βέσελι 3, Σιπάχι 7, Πρέλτζιτς 4.