ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με φουλ επίθεση και Λοτζέσκι

Ο Ολυμπιακός έπαιξε φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε 51 πόντους και νίκησε τον Άρη σε φιλικό παιχνίδι με σκορ 95-74. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ο Λοτζέσκι με 16 πόντους, δεν έχασε σουτ ο Πρίντεζης (15π), πρώτος σκόρερ του ματς ο Μαρμπλ με 18 πόντους.

Σε φιλική αναμέτρηση (κεκλεισμένων των θυρών) που διεξήχθη στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με σκορ 95-74, παίζοντας φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο και σημείωσε 51 πόντους. O Πάτρικ Γιανγκ δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους, καθώς έχει τραυματίσει το δάκτυλο του (υπέστη μικρό αποσπαστικό κάταγμα στον δείκτη του αριστερού του χεριού), ενώ από τον Άρη δεν έπαιξε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης και ο Βίκτορ Σανικίτζε.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ήταν... μαέστρος στην δημιουργία με 5 ασίστ, έχοντας έξοχες συνεργασίες με τον Κεμ Μπιρτς (11π, 6ρ). Από τον Άρη ξεχώρισαν ο Αμερικανός σμολ-φόργουορντ, Ντέβιν Μαρμπλ με 18 πόντους, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά και ο πλέι-μέικερ της ομάδας, Ουίλ Κάμινγκς (13π).

Related content Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Άρης να προηγηθεί με 18-19, έχοντας για όπλο τους το επιθετικό κρεσέντο του Μαρμπλ. Οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν πιο εύστοχοι στη δεύτερη περίοδο από ό,τι στην πρώτη, βρήκαν ρυθμό επιθετικά, προηγήθηκαν στο 14' με 33-28, αλλά όχι και αμυντικά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 44-43. Νωρίτερα οι "κιτρινόμαυροι" μέτρησαν επί μέρους σκορ 11-1 και είχαν προσπεράσει με +5 (34-39).