ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με φουλ επίθεση και Λοτζέσκι

Ο Ολυμπιακός έπαιξε φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε 51 πόντους και νίκησε τον Άρη σε φιλικό παιχνίδι με σκορ 95-74. Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ο Λοτζέσκι με 16 πόντους, δεν έχασε σουτ ο Πρίντεζης (15π), πρώτος σκόρερ του ματς ο Μαρμπλ με 18 πόντους.

Σε φιλική αναμέτρηση (κεκλεισμένων των θυρών) που διεξήχθη στο ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Άρη με σκορ 95-74, παίζοντας φουλ επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο στο οποίο και σημείωσε 51 πόντους. O Πάτρικ Γιανγκ δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους, καθώς έχει τραυματίσει το δάκτυλο του (υπέστη μικρό αποσπαστικό κάταγμα στον δείκτη του αριστερού του χεριού), ενώ από τον Άρη δεν έπαιξε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης και ο Βίκτορ Σανικίτζε.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο "καυτός" Ματ Λοτζέσκι με 16 πόντους (5/5δ, 2/4τρ), δεν έχασε σουτ ο εύστοχος Πρίντεζης, ο οποίος έκανε... πάρτι μέσα στην ρακέτα (4/4β, 4/4δ, 1/1τρ), ο Έρικ Γκριν συνέχισε να δείχνει το ταλέντο του στην επίθεση (13π, 5/6δ), ενώ ο Βασίλης Σπανούλης ήταν... μαέστρος στην δημιουργία με 5 ασίστ, έχοντας έξοχες συνεργασίες με τον Κεμ Μπιρτς (11π, 6ρ). Από τον Άρη ξεχώρισαν ο Αμερικανός σμολ-φόργουορντ, Ντέβιν Μαρμπλ με 18 πόντους, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα, αλλά  και ο πλέι-μέικερ της ομάδας, Ουίλ Κάμινγκς (13π).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες δεν ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα με αποτέλεσμα ο Άρης να προηγηθεί με 18-19, έχοντας για όπλο τους το επιθετικό κρεσέντο του Μαρμπλ. Οι πρωταθλητές Ελλάδος ήταν πιο εύστοχοι στη δεύτερη περίοδο από ό,τι στην πρώτη, βρήκαν ρυθμό επιθετικά, προηγήθηκαν στο 14' με 33-28, αλλά όχι και αμυντικά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 44-43. Νωρίτερα οι "κιτρινόμαυροι" μέτρησαν επί μέρους σκορ 11-1 και είχαν προσπεράσει με +5 (34-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, η εικόνα άλλαξε. Με εκπληκτική άμυνα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να μην κοιτάξουν πίσω ξανά. Ο Άρης έκανε νωθρό ξεκίνημα, το οποίο και τον επηρέασε, με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να παίρνουν μπρος στην επίθεση και να "τιμωρούν" τους "κιτρινόμαυρους". Με επιμέρους 29-12 στην τρίτη περίοδο, οι "ερυθρόλευκοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έτσι έκαναν το 73-55. Το πόδι δεν έφυγε από το γκάζι ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Γκριν και Λοτζέσκι να είναι οι πρωταγωνιστές για τον Ολυμπιακό. Μέσω της άμυνας τους και πάλι, οι Πειραιώτες έλεγξαν το ματς και διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους για το τελικό 95-74.

Δεκάλεπτα: 18-19, 44-43, 73-55, 95-74.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 13 (3/4βολ, 5/6διπ, 2ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Μπιρτς 11 (3/4βολ, 4/4διπ, 6ριμπ, 1ασ, 1κλεψ, 1λαθ, 1κοψ), Παπαπέτρου 8 (3/4βολ, 1/1διπ, 1/1τριπ, 3ριμπ), Σπανούλης 7 (3/4βολ, 2/5διπ, 1ριμπ, 5ασ, 1κλεψ), Αγραβάνης 3 (1/2τριπ, 1ριμπ, 1κλεψ), Μιλουτίνοφ 4 (2/2βολ, 1/2διπ, 3ριμπ, 1κλεψ), Πρίντεζης 15 (4/4βολ, 4/4διπ, 1/1τριπ, 1ριμπ), Παπανικολάου 11 (3/3βολ, 4/4διπ, 0/3τριπ, 4ριμπ, 2κλεψ), Μάντζαρης 5 (2/3βολ, 1/2τριπ, 2κλεψ), Χάκετ (3ριμπ, 1ασ, 2κλεψ), Λοτζέσκι 16 (0/1βολ, 5/5διπ, 2/4τριπ, 3ριμπ, 1ασ), Αθηναίου 2 (2/2βολ, 0/1τριπ, 1ριμπ, 2ασ), Τολιόπουλος (0/1τριπ), Μαραγκός.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 18, Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης 2, Φλιώνης, Τζένκινς 7 (1), Κάμινγκς 13 (2), Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Μούρτος 1, Σίμτσακ 7, Μπάκνερ 10, Καββαδάς 8.