ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Μπιρτς με νταμπλ-νταμπλ οδήγησε τον Καναδά σε νίκη επί της Ιταλίας

Ο Κιμ Μπιρτς ήταν ο ηγέτης του Καναδά, στην φιλική νίκη της ομάδας του επί της Ιταλίας στην παράταση με σκορ 74-71. Ο σέντερ του Ολυμπιακού έκανε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ

Σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Μπολόνια, ο Καναδάς νίκησε την Ιταλία στην παράταση με 74-71, με την κανονική διάρκεια του αγώνα να έχει σκορ 61-61.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την εθνική ομάδα του Καναδά ήταν ο Κιμ Μπιρτς, με τον σέντερ του Ολυμπιακού να ολοκληρώνει την αναμέτρηση κάνοντας νταμπλ-νταμπλ, μετρώντας 13 πόντους και 11 ριμπάουντ (5 επιθετικά, 6 αμυντικά). Είναι χαρακτηριστικό πως δεν έχασε σουτ, έχοντας 6/6 δίποντα, μέτρησε 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Δεν ξεκίνησε βασικός, αλλά ερχόμενος από τον πάγκο έκανε την διαφορά για τους "κόκκινους", αγωνιζόμενος για 32 λεπτά.

Επόμενη αναμέτρηση για την εθνική ομάδα του Καναδά το παιχνίδι κόντρα στο Πουέρτο Ρίκο (και πάλι επί ιταλικούς εδάφους), το οποίο θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (29/6). Το σερί τους στις νίκες είναι στο 3-1.