ΑΡΗΣ

Θετικό το πρώτο δείγμα για τον Άρη

Στο πρώτο φιλικό ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, ο Άρης επικράτησε της Λουκόιλ Ακαντέμικ με σκορ 78-63 στο Πράβετς όπου πραγματοποιείται το βασικό στάδιο της προετοιμασίας των "κίτρινων".

Ο Άρης πέτυχε την πρώτη νίκη του στα φιλικά προετοιμασίας, επικρατώντας της Λουκόιλ Ακαντέμικ με σκορ 78-63 στο Πράβετς όπου οι "κίτρινοι" βάζουν τις βάσεις ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Δημήτρης Πρίφτης δεν είχε στη διάθεσή του τον Μάικλ Τζένκινς ενώ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του που βελτίωναν την άμυνά τους με την πάροδο του χρόνου και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, πήραν μία διαφορά που τους εξασφάλισε τη φιλική νίκη.

Ο Άρης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-13. Με 7 πόντους του Κάμινγκς προηγήθηκε με 27-18 ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 33-31. Στην τρίτη περίοδο, με 8 συνεχόμενους πόντους του Μαρμπλ, οι "κίτρινοι" πήραν διψήφια διαφορά (45-35) και στο 25' το σκορ έγινε 49-35 με επιμέρους 16-4.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης ανέβασε στροφές. Με τους Τσαϊρέλη, Μούρτο, Ζάρα και Καββαδά να σκοράρουν και με καλή άμυνα, αύξησε τη διαφορά και το σκορ έκλεισε στο 78-63.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν και ένα έξτρα πεντάλεπτο όπου για τον Άρη χρησιμοποιήθηκαν οι Φλιώνης, Δίπλαρος, Πουλιανίτης, Χρηστίδης και Μπάκνερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-33, 44-52, 63-78.

Λουκόιλ Ακαντέμικ: Gibson 17, Zack 14, Minkov 7, Grozev 2, Veselinov 4, Petkov 2, Videnov 14, Vasilev 3.

Άρης: Κάμινγκς 9, Ξανθόπουλος, Φλιώνης 2, Πουλιανίτης 3 (1), Ζάρας 7 (1), Mαρμπλ 17 (3), Μούρτος 7, Τσαϊρέλης 16, Χρηστίδης, Σίμτσακ, Μπάκνερ 8, Καββαδάς 9.