ΑΡΗΣ

Νίκη στην Τουρκία με 74-70 για τον Άρη

Ο Άρης νίκησε με 74-70 την Ρόγιαλ Χαλί Γκαζιαντέπ σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στη Τουρκία. Πρώτος σκόρερ με 18 πόντους ο Γουότερς.

Νικηφόρο ήταν για τον Άρη το τελευταίο φιλικό προετοιμασίας του ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κέρδισε με 74-70 τη Royal Hali Gaziantep στην Τουρκία, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε. Συγκεκριμένα, ο Τζαμέλ Χάγκινς δέχτηκε αγκωνιά στο κεφάλι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήγε στο νοσοκομείο για ράμματα, ενώ ο Σπύρος Μούρτος δέχτηκε χτύπημα στον τετρακέφαλο και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Οι κιτρινόμαυροι έκαναν πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και στο τέλος ο Γουότερς, με 11 πόντους στην τελευταία περίοδο και τις δύο βολές που έγραψαν το τελικό σκορ, ήταν αυτός που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Άρη

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά (0-7 και 13-21) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 13-21. Με επιθετικό πλουραλισμό και καλή άμυνα, έφτασε στο +16 (25-41), πριν το 29-43 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης μπλόκαρε επιθετικά και αυτό επέτρεψε στην τουρκική ομάδα να κάνει ένα σερί 12-0 και να πλησιάσει σε 41-45. Η Γκαζιαντέπ ισοφάρισε (48-48) και η περίοδος τελείωσε με 48-49.

Με τρία εύστοχα τρίποντα οι Τούρκοι πέρασαν 59-58 και με δύο βολές του Balazic έκαναν το 61-58. Στο 37’ διατηρούσαν μία μικρή διαφορά (63-61), όμως σ’ εκείνο το σημείο ο Άρης έκανε σερί 0-7 και έγραψε το 63-68. Με το σκορ στο 69-71 ο Γουότερς πέτυχε 1/2 βολές (69-72) και ο ίδιος με ακόμα δύο εύστοχες έγραψε το τελικό 70-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 29-43, 48-49, 70-74.

Γκαζιαντέπ: Erol 8, Rautnis 16 (3),Ugur Öğüt 9, Calloway 10 (2), Eryouz 2, Sonmez, Williams 17 (1), Balazic 6, Gokhan Sirin, Ruzic 2.

Άρης: Ξανθόπουλος 4 (5ρ.), Πελεκάνος 5, Cupkovic 3, White 5 (1τρ., 5ρ., 2ασ.), Waters 18, Ζάρας 4 (1), Hagins 5, Cohen 10 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ (4ρ., 2ασ.), McNeal 16 (1τρ., 5ρ., 3ασ.).