ΑΡΗΣ

Με Βεζένκοφ την Καβάλα ο Άρης

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια πέτυχε ο Άρης που επικράτησε στο κλειστό της Καλαμίτσας της Καβάλας με 64-77.

Ο Άρης σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα φιλικά παιχνίδια τη φορά αυτή επικρατώντας στο κλειστό της Καλαμίτσας της Καβάλας με 64-77.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ήταν ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ που σημείωσε 23 πόντους με τον τεχνικό του Άρη να μην είχε στην διάθεσή του τους Σωτήρη Μανωλόπουλο, Στέλιο Πουλιανίτη και Γιάννη Καραθανάση.

Η Καβάλα ξεκίνησε καλύτερα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-15. Βελτιώνοντας την άμυνά του και ευστοχώντας σε έξι τρίποντα, ο Άρης ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 33-41 στο ημίχρονο

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης κράτησε το προβάδισμα και προηγήθηκε 47-53. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη διατήρησε την πρωτοπορία και μία διψήφια διαφορά και με τους Τόμας και Γκίκα να συμπαρίστανται επιθετικά στον Βεζένκοφ, πήρανε τη νίκη με 64-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-41, 47-53, 64-77.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κριστέφσκι 15, Καράμπουλας 18(2), Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 3(1), Αγγελακόπουλος 6(1), Χαρισμίδης 6, Καλαμπάκας 5(1), Τότσιος 5, Γκέλιος 2, Κατσαρές 4.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τόμας 12(2), Γκίκας 8(1), Πάσαλιτς 11(3), Μούρτος 2, Ριντ 9(1), Βεζένκοφ 23(2), Σίμτσακ 2, Νέιμικ 10, Χαρίσης, Δήμας, Σαμαράς.