ΑΡΗΣ

Με οδηγό τον Τόμας

Ο Άρης κέρδισε την Καβάλα με 55-61 στο κλειστό της Καλαμίτσας, στο δεύτερο φιλικό που έδωσε σε ισάριθμες μέρες μετά το χθεσινό του κόντρα στον ΚΑΟΔ στην Δράμα.

Στο δεύτερο φιλικό που έδωσε σε ισάριθμες μέρες μετά το χθεσινό του κόντρα στον ΚΑΟΔ στην Δράμα ο Άρης κέρδισε με 55-61 την Καβάλα στο κλειστό της Καλαμίτσας. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του, με τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να φάνηκαν κουρασμένοι από το χθεσινό φιλικό, ειδικά στα δύο πρώτα δεκάλεπτα.

Ακολούθως στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν 23 πόντους και στην επίθεση έχοντας μπροστάρηδες τους Τόρεϊ Τόμας και Αλέξανδρο Βεζένκοφ έφθασαν στη νίκη.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του φιλικού. Η Καβάλα προηγήθηκε με 5-0 και ο Άρης απάντησε με σερί 0-6 (5-6). Ακολούθως όμως οι παίκτες του Πρίφτη ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι του Γιάννη Τζήμα έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-11. Ο Άρης συνέχισε να είναι άστοχος και η Καβάλα κράτησε το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο που έληξε με το υπέρ της 32-24.

Ο Άρης ήταν εντελώς διαφορετικός στα πρώτα 6' της τρίτης περιόδου. Με καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα, πέρασε με 35-39 στο 26', με ένα επιμέρους σκορ 3-15. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 43-43. Οι δύο ομάδες πήγαιναν "χέρι - χέρι" και τα μισά της τέταρτης περιόδου βρήκαν τον Άρη στο 49-50. Ο Τόμας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 53-58 και ο Μούρτος με ένα δικό του το 53-61 πριν το τελικό 55-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-24, 43-43, 55-61.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Τότσιος 7, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3 (1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 13, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 6, Καράμπουλας 15 (1).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 21 (7), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 6, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 17(1), Νέιμικ, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.