ΑΡΗΣ

Φιλική νίκη και δοκιμές

Ο Άρης πέτυχε φιλική νίκη επί της Καβάλας με 81-69, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (26/11) στο "Nick Galis Hall".

Φιλική νίκη επί της Καβάλας με 81-69 πέτυχε ο Άρης, σε κεκλεισμένων των θυρών αγώνα που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης (26/11) στο "Nick Galis Hall". Ο Δημήτρης Πρίφτης είχε την ευκαιρία απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Τζίμα να προχωρήσει σε δοκιμές θέλοντας να δώσει εκ νέους ρόλους στο σύνολό του μετά την εικόνα στα δύο τελευταία παιχνίδια.

Οι ήττες στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο και από τον Κολοσσό Ρόδου στο κεκλεισμένων των θυρών "Nick Galis Hall" ο τεχνικός του Άρη ήταν επόμενο να θέλει να βελτιώσει τα κακώς κείμενα εν όψει του επόμενου παιχνιδιού με τον Πανιώνιο στο κλειστό της Αρτάκης.

Ο Άρης ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα (στο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 14-22) και πετυχαίνοντας εννιά τρίποντα στη δεύτερη περίοδο, πήρε το προβάδισμα με 36-26 στο 15΄ (τέσσερα τρίποντα σημείωσε σε δύο λεπτά ο Πάσαλιτς) και έκλεισε το ημίχρονο στο 48-44 (άλλα τρία τρίποντα ο Βεζένκοφ και από ένα οι Γκίκας, Ριντ).

Ο Άρης έφτασε στο +9 (53-44) αλλά η Καβάλα αντέδρασε (53-54), πριν το 60-59 του 30΄. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του και επέτρεψε μόλις 10 πόντους στον αντίπαλο, οι έξι εκ των οποίων επιτεύχθηκαν στο ξεκίνημα της περιόδου. Μετά το 60-65 οι "κιτρινόμαυροι" έκαναν σερί 19-0 και πέρασαν με 79-65, πριν το τελικό 81-69.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 48-44, 60-59, 81-69.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τόμας 6, Αντεγκμπόγιε 4, Γκίκας 10 (3), Πουλιανίτης 2, Πάσαλιτς 14 (4), Μούρτος 6, Ριντ 9 (2), Καραθανάσης, Βεζένκοφ 22 (6), Μανωλόπουλος, Νέιμικ 7, Σίμτσακ 1, Χαρίσης.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέφσκι 6, Τότσιος 7, Καλαμπάκας 8, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 12 (2), Αγγελακόπουλος 9 (1), Παπαρέγκας 9 (3), Γκέλιος, Χαρισμίδης 6, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης, Καράμπουλας 9 (1).