ΑΡΗΣ

Εύκολα ο Άρης τα Τρίκαλα

Στον πρώτο του αγώνα στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει στη Λευκάδα η τοπική Δόξα, ο Άρης επικράτησε εύκολα των Τρικάλων με 93-58.

Ο Άρης δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στα Τρίκαλα, επικρατώντας με 93-58 στον πρώτο του αγώνα στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει στη Λευκάδα η τοπική Δόξα.

Οι Θεσσαλοί ξεκίνησαν τον αγώνα με επιμέρους σκορ 3-7, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Άρη. Οι "κίτρινοι" έκαναν σερί 18-0 και προηγήθηκαν με 21-7 ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 21-9.

Ο Άρης δεν έριξε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Χάγκινς κυριάρχησε στη ρακέτα ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι το +27 (45-18), πριν από το 45-22 του ημιχρόνου

Τα Τρίκαλα αντέδρασαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με επιμέρους σκορ 4-11 μείωσαν σε 49-31, όμως ο Ουάιτ με 4 συνεχόμενους πόντους ξανάφερε τη διαφορά στους 20 πόντους (53-33), στο 24'. Ο Άρης κράτησε τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα (58-38 στο 27') και το τέλος της τρίτης περιόδου τον βρήκε στο 66-42.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με σερί 13-0 στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου και "εκτόξευσαν" τη διαφορά στους 37 πόντους (79-42),τελειώνοντας το ματς στο 93-58.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 45-22, 66-42, 93-58.

Άρης:Ξανθόπουλος 6, Δήμας, Πελεκάνος 10 (2), Τσούπκοβιτς 12 (2), Ουάιτ 11, Ουότερς 5 (1), Ζάρας 8 (2), Χάγκινς 12, Κοέν 4, Μούρτος 6, Σίμτσακ 5, ΜακΝιλ 14.

Τρίκαλα ARIES: Ντάουελ 8 (1), Σοκό 19 (1), Τσιτούλης 3, Σιόλογκας, Κόνγκερ 7, Ρόμπινσον 8 (1), Tιγκ 5, Τσιάρας 8 (1), Βαρυτιμιάδης, Κουκουλάς.