ΑΕΚ

Νικηφόρο το ντεμπούτο του Φάλκερ

Σε φιλική αναμέτρηση η οποία διεξήχθη στο πλαίσιο της προσαρμογής του Ράνταλ Φάλκερ (2π, 5ρ), η ΑΕΚ νίκησε τον Δούκα στο ΟΑΚΑ με σκορ 100-69. Πρώτος σκόρερ ο Σάκοτα με 13 πόντους.

Ακόμη ένα φιλικό τεστ έδωσε την Τετάρτη (12/10) η ομάδα της ΑΕΚ, στο πλαίσιο της προσαρμογής του νέου σέντερ της "Ένωσης", Ράνταλ Φάλκερ, ο οποίος αντικατέστησε τον Τζος Όουενς.

Το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς επιβλήθηκε 100-69 του Δούκα στο Κλειστό του ΟΑΚΑ, σε αγώνα διάρκεια 50 λεπτών. Το ανεπίσημο ντεμπούτο του στην ΑΕΚ πραγματοποίησε ο Ράνταλ Φάλκερ ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο υπό δοκιμήν, Γιανίκ Φράνκε. Η ΑΕΚ από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε... κεφάλι στο σκορ (19-18) στο 10΄, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +7 για την "Ένωση" (40-33).

Στο 29΄ έφτασε να προηγείται 59-41, ενώ η 3η περίοδος έκλεισε στο +13 (64-41). Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 22 πόντους (85-63) στο (40΄), με το έξτρα δεκάλεπτο να τελειώνει 100-69 για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-33, 64-41, 85-63 (κ.α.), 100-69.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (1), Σάκοτα 13 (2), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 3, Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 4, Λαρεντζάκης 5 (1), Φάλκερ 2 (5 ριμπάουντ, 3 τάπες, 2 ασίστ), Άτιτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 12 (2), Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 6 (2), Ουίλιαμς 11 (3), Τσαλμπούρης 7 (1).