Ξέσπασε στην 4η περίοδο η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πέτυχε 31 πόντους στην τέταρτη περίοδο και παρότι βρισκόταν πίσω στο σκορ επί 32 λεπτά, στο τέλος νίκησε το Ρέθυμνο Cretan Kings 93-82 στο τουρνουά "Ζιβανάρειο Basketball Cup".

Ένα δεκάλεπτο... ισοπεδωτικού μπάσκετ αποδείχθηκε αρκετό για την ΑΕΚ, η οποία νίκησε το Ρέθυμνο 93-82 στο δεύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά "Ζιβανάρειο Basketball Cup", το οποίο διεξάγεται στην Κρήτη. Η "Ένωση" ακολουθούσε πίσω στο σκορ επί 32 λεπτά, ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο, την οποία η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου ολοκλήρωσε με επιμέρους 31-12!

Ο Δημήτρης Μαυροειδής πέτυχε 19 πόντους και ήταν ένας από τους πέντε παίκτες των "κίτρινων" (Τζέιμς, Γκριν, Σάκοτα και Μπάρλοου οι άλλοι τέσσερις) που σημείωσαν διψήφιο αριθμό. Από την άλλη πλευρά, ο Μούντι ξεχώρισε από το Ρέθυμνο, το οποίο προηγήθηκε με 44-37 στο ημίχρονο και την ανέβασε στη μέγιστη τιμή της στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-62). Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση του "δικέφαλου".

Η ΑΕΚ "έτρεξε" ένα σερί 10-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 72-70, ξέφυγε με 82-71 στο 36' και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 13 πόντους στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (93-80).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-44, 62-70, 93-82

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελονού, Τζέιμς 10, Γκριν 14 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 13, Μαυροειδής 19, Σι 4.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Ντάνιελς 8 (1), Γκούντγουϊν 10 (2), Μέντλοκ 14 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5 (1), Μούντι 19 (2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 10 (2), Ρόμπερτσον 15 (1).