ΑΕΚ

Ήττα στο τέλος για την ΑΕΚ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η ΑΕΚ πάλεψε κόντρα στην Τόφας στο τουρνουά της Προύσας, είχε σε σούπερ μέρα τον Ντίξον αλλά ηττήθηκε με 81-80. Αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του αγώνα ο Ντούσαν Σάκοτα.

Οι “Κιτρινόμαυροι” είχαν καλές και κακές στιγμές κόντρα στην Τόφας, επέστρεψαν από το -14 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τελικά δεν μπόρεσαν να αποφύγουν και την ήττα.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς είχε καλές και κακές στιγμές στο παιχνίδι, είδε τον Μάικλ Ντίξον (24 πόντοι) να δείχνει ότι μπορεί να εξελιχθεί στο νέο ηγέτη της, “θυμήθηκε” πόσα πολλά μπορεί να προσφέρει ο Μίλαν Μιλόσεβιτς (18 πόντοι), αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 81-80.

Η “Ένωση” στάθηκε μία χαρά στο παιχνίδι και αν είχε ξεκινήσει καλύτερα στην πρώτη και την τρίτη περίοδο, όταν και βρέθηκε πίσω με μεγάλες διαφορές, ίσως και να έπαιρνε τη νίκη. Βέβαια, ακόμα κι έτσι θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν ο Ντούσαν Σάκοτα ευστοχούσε στο ελεύθερο τρίποντο που επιχείρησε στο τέλος του αγώνα. Ακόμα κι έτσι πάντως είναι δεδομένο ότι αν μη τι άλλο μπορούν να βγουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από το παιχνίδι.

Κακή αρχή, δυναμικό φινάλε, αλλά ήττα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Τόφας να μπαίνει πιο δυνατά και να ξεφεύγει με 16-9 και 21-13, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 25-17. Στην δεύτερη περίοδο μάλιστα η διαφορά ανέβηκε στους 11 πόντους (28-17 και 32-21). Σε εκείνο το σημείο ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ, που χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 14-4 μείωσε σε 36-35, με τους γηπεδούχους να κατορθώνουν ωστόσο να κρατήσουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 45-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι ξεκίνησαν πάλι καλύτερα και με ένα σερί 7-0 ξέφυγαν με 11 πόντους (52-41), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε τους 14 πόντους (60-46), με την ΑΕΚ να μαζεύει λίγο την κατάσταση στο φινάλε και να μειώνει σε 69-60.

Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο το ματς θα γινόταν... ροντέο! Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς έκανε μία μεγάλη αντεπίθεση και κατάφερε αρχικά να μειώσει την διαφορά και ακολούθως να περάσει μπροστά με 74-75 χάρη σε καλάθι του Ντίξον! Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή για την “Ένωση”, η οποία είδε τον Αμερικανό με το Γεωργιανό διαβατήριο γκαρντ να πετυχαίνει μεγάλα σουτ και να την βάζει μπροστά στο σκορ με 80-78. Ακολούθως ο Ιβάνοφ με 3/4 βολές έβαλε μπροστά με 81-80 την Τόφας, για να αστοχήσει στο τέλος ο Σάκοτα σε τρίποντο που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-41, 69-60, 81-80

Τόφας (Ενέ): Χάμιλτον 17, Ντουρμάζ, Ερμίς 6, Αρσλάν 3, Μεχία 16, Σονκόλ 2, Πεκέρ 4, Τοπάλογλου, Μπεϊράν 2, Μίσιτς 9, Ιβάνοφ 16, Γιασάρ 6

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης 7, Μιλόσεβιτς 18, Χαριτόπουλος, Ντίξον 24, Λαρεντζάκης 5, Όουενς, Άτιτς, Μωραϊτης, Μαυροειδής 12, Ουίλιαμς 1