ΑΕΚ

"Απέδρασε" από την Πολωνία η ΑΕΚ

Έστω και δύσκολα η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την Πολωνία, όπου επιβλήθηκε της Ρόσα Ράντομ (69-63) με κορυφαίους τους Μάνι Χάρις και Ντούσαν Σάκοτα. Πρώτη νίκη στο 2018 για την "Ένωση"!

Λαχτάρισε, δεν ήταν καλή, αλλά τη δουλειά της την έκανε στην Πολωνία η ΑΕΚ... Η "Ένωση" πήρε τον έλεγχο στο δεύτερο ημίχρονο χάρις σε ένα ξέσπασμα από το 21' έως το 25', ξέφυγε με 15 πόντους διαφορά και κατάφερε να καταβάλει με 69-63 τη μαχητική Ρόσα Ράντομ, η οποία έριξε τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Έπειτα, λοιπόν, από τρεις ήττες (από Προμηθέα, Παναθηναϊκό στη Stoiximan.gr Basket League και Μπάνβιτ στο Basketball Champions League) η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη νίκη της στο 2018!

Ο Μάνι Χάρις πέτυχε 13 από τους 22 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τσινεμέλου Ελόνου έκανε σπουδαία δουλειά κάτω από τα δύο καλάθια, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης βοήθησε πολύ στην επίθεση και ο Ντούσαν Σάκοτα έβαλε όλα τα κρίσιμα καλάθια στο φινάλε για την ΑΕΚ, η οποία σημείωσε την έκτη νίκη της σε 11 αγωνιστικές και παραμένει σε τροχιά πρόκρισης.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 11-4 στο 4' και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα μέχρι και 1'44'' πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο ο Ελόνου έδωσε στην ΑΕΚ το πρώτο προβάδισμα μετά το αρχικό 0-2 (32-34) και από εκεί και πέρα η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Με τους Χάρις και Ελόνου να κάνουν εξαιρετική δουλειά, η ΑΕΚ "έτρεξε" ένα σερί 14-0, ξέφυγε με 51-36 στο 25' και κράτησε με νύχια και με δόντια τη διαφορά μέχρι τέλους. Η Ρόσα Ράντομ έγινε απειλητική στα τελευταία 4 λεπτά, όταν έριξε τη διαφορά μέχρι τους τρεις πόντους (56-59 στο 36'). Ο Σάκοτα ήταν πάντως “clutch” όταν η ΑΕΚ τον είχε ανάγκη, πέτυχε επτά από τους τελευταίους εννέα πόντους της ομάδας του και διασφάλισε το “διπλό”.

Ο MVP

Ο Μάνι Χάρις ήταν το σημείο αναφοράς που είχε ανάγκη η ΑΕΚ όλο το βράδυ στην επίθεση. Ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ πέτυχε 22 πόντους με 9/19 σουτ (5/12 δίποντα, 4/7 τρίποντα), μάζεψε 4 ριμπάουντ και είχε ακόμα 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 35'45''.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το σερί 14-0 που έκανε η ΑΕΚ από το 21' έως το 25' αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Η “Ένωση” μετέτρεψε το 36-37 σε 36-51 στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και παρότι έμεινε χωρίς πόντο στα επόμενα έξι λεπτά (έχασε 11 συνεχόμενες επιθέσεις!), δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα μέχρι τέλους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ, κάτι που τη βοήθησε να διατηρήσει το προβάδισμα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και να σημειώσει έτσι την τρίτη εκτός έδρας νίκη της στη διοργάνωση, καθώς και την πρώτη για το 2018 έπειτα από τρεις ήττες.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 1.000 θεατές βρέθηκαν στο μικρό "Μοσίρ Ράντομ" για την αναμέτρηση. Μεταξύ αυτών ήταν και 50 οπαδοί της ΑΕΚ, που έκαναν μάλιστα αισθητή την παρουσία τους με τις φωνές τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σάχιν (Ιταλία), Τσιούλιν (Ρουμανία), Ματσουλάιτις (Λιθουανία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69.

ΡΟΣΑ ΡΑΝΤΟΜ (Καμίνσκι): Πάντερ 16, Άουντα 8, Πιέκοβιτς 3, Μπογιανόβσκι, Ζέζγκουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7, Ζάιτσεβ 11 (6 ριμπάουντ), Σίμκιεβιτς 10 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σοκολόβσκι 6, Χάροου 2.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 9 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (9/19 σουτ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 13 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12, Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.

Ομαδικά στατιστικά Ρόσα Ράντομ: 17/37 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 11/14 ελεύθερες βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά ΑΕΚ: 20/41 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 10/18 ελεύθερες βολές, 44 ριμπάουντ (33 αμυντικά - 11 επιθετικά), 13 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα υποδεχτεί την επόμενη εβδομάδα (23/1) την Στρασμπούρ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Basketball Champions League. Την Τετάρτη 24 Ιανουαρίου θα δώσει τον επόμενο αγώνα της η Ρόσα Ράντομ. Η πολωνική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Μπάνβιτ επί τουρκικού εδάφους.

Photo credits: championsleague.basketball