ΑΕΚ

3/30 τρίποντα σε 17 ματς, 3/4 με τον Ολυμπιακό!

Ο Δημήτρης Κατσίβελης μέτρησε 3/4 τρίποντα κόντρα στον Ολυμπιακό (σ.σ. 3/3 στο πρώτο ημίχρονο) ενώ στις προηγούμενες 17 συμμετοχές τους στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ είχε όλα κι όλα 3/30 σουτ πίσω από τα 6μ.75 (ΠΙΝΑΚΑΣ).

Ο Ολυμπιακός πέρασε... ζόρικα στο ΟΑΚΑ αλλά τα κατάφερε στη δεύτερη παράταση απέναντι στην ΑΕΚ, διατηρώντας τον πρώτο λόγο σε ό,τι αφορά την πρώτη θέση στην τελική κατάταξη και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Από την άλλη πλευρά, η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να πανηγυρίσει μια νίκη γοήτρου επί των "ερυθρόλευκων" όταν ο Νώντας Παπαντωνίου είχε 0/2 βολές στα 22" για το τέλος της πρώτης παράτασης κι ενώ η "Ένωση" ήταν μπροστά στο σκορ με 87-85.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς φιγουράρει πλέον στην τέταρτη θέση της κατάταξης με 38 βαθμούς και ρεκόρ 16-6 πίσω από τον Άρη (39 β., 17-5) που υπερτερεί σε ενδεχόμενη ισοβαθμία αφού έχει δυο νίκες στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στα ματς της κανονικής περιόδου.

Στο μεταξύ, ο Δημήτρης Κατσίβελης τελείωσε τη χθεσινή αναμέτρηση με 9 πόντους σε 28:47 συμμετοχής ενώ τα 3/4 τρίποντα που πέτυχε ο 25χρονος γκαρντ της ΑΕΚ αποτελούν season high. Το ιδιαίτερο στην περίπτωση του Κατσίβελη είναι ότι χθες (13/3) πέτυχε όσα τρίποντα είχε σημειώσει στις προηγούμενες 17 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα! Για την ακρίβεια, ο γκαρντ της ΑΕΚ είχε 3/3 τρίποντα στο α' ημίχρονο ενώ πριν από το ματς με τους Πειραιώτες μετρούσε 3/30 τρίποντα σε 17 αγώνες!

Ο πρώην γκαρντ του Μαντουλίδη και του Ολυμπιακού είχε 1/2 τρίποντα κόντρα στον Απόλλωνα, 1/4 στο ματς με τον Κολοσσό στο Βενετόκλειο και 1/4 στην αναμέτρηση με την Καβάλα στην Καλαμίτσα.