Προκριματικά Παγκοσμίου: Τελικός πρόκρισης στο Κλουζ
Ο άτυπος “τελικός” πρόκρισης μεταξύ της Ρουμανίας και της Κροατίας στο Κλουζ ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
Κερδίζεις ή πας σπίτι σου. Τόσο απλά... Ένα παιχνίδι ζωής ή θανάτου περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην ευρωπαϊκή ζώνη. Θα διεξαχθεί στο Κλουζ, εκεί όπου η Ρουμανία θα υποδεχτεί την Κροατία (που έχει πλέον τους NBAers Ντάριο Σάριτς και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς στο ρόστερ της) για τον 4ο όμιλο, σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα που θα επικρατήσει, θα πάρει αυτομάτως και το “εισιτήριο” για τον δεύτερο γύρο.
Οι δύο από τους τρεις διαιτητές της πιο κρίσιμης αναμέτρησης της ημέρας θα είναι μάλιστα Έλληνες. Ο λόγος για τον Παναγιώτη Αναστόπουλο και τον Τάσο Πηλοΐδη.
Το πρόγραμμα της ημέρας στις τέσσερις προκριματικές ζώνες:
* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν προκριθεί
ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΖΩΝΗ
1ος όμιλος
Ισπανία-Λευκορωσία (19:30)
Σλοβενία-Μαυροβούνιο (21:00)
Η κατάταξη
1. Ισπανία* 5-0
2. Σλοβενία* 2-3
3. Μαυροβούνιο* 2-3
------------------------
4. Λευκορωσία 1-4
2ος όμιλος
Ουκρανία-Λετονία (16:00)
Τουρκία-Σουηδία (18:00)
Η κατάταξη
1. Τουρκία* 3-2
2. Ουκρανία* 3-2
3. Λετονία* 3-2
-----------------------
4. Σουηδία 1-4
3ος όμιλος
Ουγγαρία-Λιθουανία (21:00)
Κόσοβο-Πολωνία (21:30)
Η κατάταξη
1. Λιθουανία* 5-0
2. Ουγγαρία* 3-2
3. Πολωνία* 2-3
-----------------------
4. Κόσοβο 0-5
4ος όμιλος
Ολλανδία-Ιταλία (19:00)
Ρουμανία-Κροατία (19:00)
Η κατάταξη
1. Ιταλία* 4-1
2. Ολλανδία* 2-3
3. Ρουμανία 2-3
-----------------------
4. Κροατία 2-3
ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΖΩΝΗ
1ος όμιλος
Ουρουγουάη-Αργεντινή (02:00)
Παραγουάη-Παναμάς (04:15)
Η κατάταξη
1. Ουρουγουάη* 4-1
2. Αργεντινή* 4-1
3. Παναμάς* 2-3
--------------------
4. Παραγουάη 0-5
3ος όμιλος
Κούβα-ΗΠΑ (23:00)
Πουέρτο Ρίκο-Μεξικό (02:00)
Η κατάταξη
1. ΗΠΑ *4-1
2. Πουέρτο Ρίκο* 3-2
3. Μεξικό* 3-2
----------------
4. Κούβα 0-5
ΑΣΙΑΤΙΚΗ ΖΩΝΗ
1ος όμιλος
Νέα Ζηλανδία-Κίνα 67-57
Χονγκ Κονγκ-Κορέα (15:00)
Η κατάταξη
1. Νέα Ζηλανδία* 5-1
2. Κίνα* 3-3
3. Κορέα* 3-2
----------------------
4. Χονγκ Κονγκ 0-5
3ος όμιλος
Ιορδανία-Ινδία (19:00)
Λίβανος-Συρία (21:30)
Η κατάταξη
1. Ιορδανία* 4-1
2. Λίβανος* 4-1
3. Συρία* 2-3
----------------------
4. Ινδία 0-5
ΑΦΡΙΚΑΝΙΚΗ ΖΩΝΗ
1ος όμιλος
Τσαντ-Γουϊνέα (18:30)
Τυνησία-Καμερούν (00:00)
Η κατάταξη
1. Τυνησία* 5-0
2. Καμερούν* 4-1
3. Τσαντ 1-4
-----------------
4. Γουϊνέα 0-5
2ος όμιλος
Ρουάντα-Ουγκάντα (20:00)
Νιγηρία-Μάλι (22:30)
Η κατάταξη
1. Νιγηρία* 5-0
2. Ρουάντα 2-3
3. Μάλι* 2-3
------------------
4. Ουγκάντα 1-4
3ος όμιλος
Αγκόλα-Λαϊκή Δημοκρατία Κονγκό (18:30)
Αίγυπτος-Μαρόκο (21:00)
Η κατάταξη
1. Αγκόλα* 4-1
2. Μαρόκο* 3-2
3. Αίγυπτος 2-3
-----------------------
4. Λ.Δ. Κονγκό 1-4
4ος όμιλος
Κεντροαφρικανική Δημοκρατία-Ακτή Ελεφαντοστού (19:30)
Μοζαμβίκη-Σενεγάλη (22:00)
Η κατάταξη
1. Σενεγάλη* 4-1
2. Ακτή Ελεφαντοστού 2-3
3. Μοζαμβίκη 2-3
---------------------------------------------
4. Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 2-3
Photo credits: AP Photo/Lefteris Pitarakis